Bilim ve Teknoloji arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Akıl okuyan robot


Bir robota sadece düşüncelerinizle işlem yaptırabilmek, ve hatta ona yeni şeyler öğretmek nasıl olurdu?

Haber, Rajesh Rao'ya göre en iyi robot sizin aklınızı okuyabilen robottur. Bu görüşüne o kadar güveniyor ki, robotları sadece düşünce gücü ile eğitebileceğine inanıyor.

Washington Üniversitesi, Nöral Sistem Laboratuvarı'ndaki takımı, beyinsel bilgisayar arayüzü (BCI) teknolojisini beyin dalgaları yardımı ile robotları eğiterek bir üst seviyeye çıkartmayı umut ediyor.

Dr. Rao'nun takımı, kullanıcının  beyin faaliyetlerini algılayabilen  elektroensefalogram (EEG) bere kullanarak seçebilecekleri basit davranışlar yüklenmiş olan bir robot programlayarak işe başlamışlar.

Beyin bir nesneyi her tanıdığında, P300 veya P3 denilen sinyali oluşturuyor ve bu sinyal sayesinde milyonlarca nöron aynı anda senkronize bir şekilde etrafa yayılıyor.

Bu yöntem BCI tabanlı uygulamalar oluşturuan bir çok araştırmacı tarafından dünyanın değişik yerlerinde kullanılıyor.

Rao'nun takımının hedefi, kullanıcıların bir emri ile robotun hareket etmesini sağlamak. Ancak bunun için robotun, daha önceden belirlenmiş basit hareketleri yapacak şekilde proglamlanmış olması gerekiyor, ki Dr. Rao bunu oldukça kısıtlayıcı bir yaklaşım olarak görüyor. Dolayısı ile Rao'nun takımı, robota öğrenme yetisini sağlamanın bu kısıtlamayı ortadan kaldırarak, hareket kabiliyetini yüksek derecede arttıracağı düşüncesinde.

"Ya kullanıcılar robottan yeni bir şey yapmasını isterlerse?" diye soruyor Rao. Bu sorunun cevabı olarak ise beyindeki hiyerarşik sistemi robotun kontrolü için kullanmak olduğunu belirtiyor. "Beyin, en alt kısımda spinal kanal ve en üst kısımda yeni korteksin de dahil olduğu birçok kontrol seviyesini organize edebilir. Düşük seviye devreler yürümek gibi basit eylemlerin gerçekleşmesini sağlarken, yüksek seviyeler farklı davranışların gerçekleşmesini sağlıyor. Örneğin araba kullanmak ilk başta öğrenilen ancak daha sonra sürerken yoldan geçen bir arkadaşınıza el sallayacak kadar rahat olmanızı sağlayacak otonom düşük seviye bir davranışa dönüşüyor" diyor Rao.
 
techno-labsEtiketler : Akıl Okuyan Robot   Robot

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle