Antarktika’da keşif gezisi yapan NASA’ya bilim insanları, kısa süre içinde önemli bulgular elde etmelerinin yanı sıra buz kıtanın olağanüstü fotoğraflarını çektiAntarktika’daki değişimleri gözlemlemek için 2016 yılında ICESat-2 adı verilen bir uyfu ateşleyecek olan NASA, yeni uydu hazır olana kadar gözlemlerini buzul kıtada yerden yapıyor. bilim insanları, ‘Buz Köprüsü Operasyonu’ adını verdikleri proje kapsamında yaptıkları gözlemlerde, kıta üzerinde uçan IceBridge hava aracını kullandı.

ICESat-1 uydusunu 2009’da faaliyete geçiren ve bu yıldan itibaren IceBridge uçuşları gerçekleştiren NASA, bu sefer farklı bir rota çizmeyi tercih etti. Şili’nin Punta Arenas bölgesinden değil, Antarktika’nın Ross Adası’nda bulunan McMurdo İstyasyonu’ndan havalanarak gözlem yapıldı. P-3 uçağıyla havalanan ekip, böylece Şili rotasında gözlemlenmeyen noktaları da görmüş oldu.

P-3, Kasım ayının sonunda düzenlenen ve toplam 43 saat süren beş uçuşta 20 bin kilometreyi kapsayan bilimsel veri topladı. Verilerde, buzulaltı göllerin, dağların, kıyıların ve donmuş suların kalınlığı ve diğer özellikleri hakkında ölçüm yapıldı.
Bu Habere Yorum Yap