Apple arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Artık Türkiye’de de Apple var


Apple resmi ofisini İstanbul'da açtı. Peki, bu ne anlama geliyor?

Geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız İstanbul Ticaret Odası’na kayıt yaptıran Apple, Türkiye’de resmen şirket kurduğunu ilan etti . Ticaret Sicil Gazetesi'nde yer alan bilgilere göre Apple Teknoloji, pazarlama araştırmalarından reklam rekabetine, satış bilgisi toplamaktan yüksek eğitim kurumlarına seminer vermeye kadar çok geniş bir faaliyet alanına sahip olmuş.

Bu durum Apple’ın yıllardır Türkiye’deki dağıtımcısı olan Bilkom ile yolların ayrılıp ayrılmayacağı sorusunu akıllara getirse de henüz elimizde net bir bilgi yok. Ancak şimdilik Apple’ın yasal kayıtlarında ve resmi açıklamalarında Koç Grubu’nun teknoloji şirketi olan Bilkom ile yola devam edileceği söyleniyor. Bu arada Bilkom’un Apple ile sürekli kavga halindeki Adobe ile yetkili dağıtımcı olmak için anlaşması da bir hayli ilgi çekici bir gelişme oldu.

Apple Türkiye’nin bildirilen faaliyet konuları içinde yer alan “Ülkedeki satıcılar ve dağıtıcılar arasında Apple'ın belirlemiş olduğu esas kurallar standartlar ve talimatlara uygun bir ağ geliştirmek” maddesi ise oldukça göze çarpıyor.

Apple Türkiye’nin üst yönetimi iki Amerikalı ve bir Fransız’dan oluşuyor. Şirketin %98’i Apple ABD , 0,50’si Apple Avrupa ve geri kalanı ise üst yönetimdeki şahıslara ait.

Bazı çevrelere göre Apple’ın bu hareketinin asıl sebebi Kasım 2010’da Türkiye Müzik piyasasına giriş yapacağı söylenen iTunes uygulaması. iTunes’un Türkiye’ye girmesi, müzik endüstrisinde taşları bir anda yerinden oynatabilir

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle

Yorumlar
Kağan Dülek
Yorum : geç bile kaldı. Itunes kaç yıldır var. Neyse en azından Türk müzik piyasası kazanacak. Ama yıllar önce bu uygulamayı biz de yapabilirdik. Birilerinden birşey beklemekten artık gına geldi