Doğa Bilimi arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Asteroit Kuşağı sıçramalı evrimi tetikledi


Yeni bir teoriye göre, yıldız sistemlerinde ‘ani evrimlere’ dayalı hayatın oluşması için, gök taşı bombardımanı gerekiyor.

Gök bilimciler, Dünya dışı yaşam arayışında bakılması gereken en ideal bölgelerin, tıpkı güneş Sistemi’ndeki gibi Asteroit Kuşağı’na sahip olan yıldız sistemleri olacağını belirtti. Yeni bir teoriye göre, yıldız sistemlerinde ‘ani evrimlere’ dayalı hayatın oluşması için, gök taşı bombardımanı gerekiyor.
 
bilim adamları , Güneş Sistemi’ndeki yaşamın, gök taşlarının çarpmaları sonucunda oluştuğu düşüncesinden yola çıkarak, tartışmalı ‘sıçramalı evrim’ teorisini öne çıkaran bir görüş ortaya attı.

Buna göre, eğer insanlık asteroit çarpmalarının sonucunda oluştuysa, periyodik olarak akıllı varlıkların evrim geçirmesini sağlayacak bu çarpışmalar, Asteroit Kuşağı ’nın benzerlerinin yer aldığı diğer yıldız sistemlerinde de gerçekleşmiş olabilir.

Bu düşünceyle yola çıkan gök bilimciler, yaptıkları araştırmalarda Asteroit Kuşağı gibi sayısız gök taşı ve kozmik tozun yer aldığı bölgelerin galakside çok fazla bulunmadığını tespit etti ve buna dayanarak Dünya dışı varlıkların sanıldığından daha az bulunduğunu savundu.

Sıçramalı evrim (kesintili denge) teorisi, canlıların hayatta kalmak adına uzun zaman dilimlerinde kademeli olarak değil,  ani ve büyük mutasyonlarla çok daha hızlı ve gelişmeye yönelik evrim geçirdiğini öne sürüyor.

kaynak: ntvmsnbcEtiketler : Asteroit Kuşağı   sıçramalı evrim   güneş sistemi   güneş

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle