Kalabalık ağlar için tasarlanan Asus ROG Rapture GT-AX11000, Asus AiMesh AX6100 Wi-Fi Sistemi ve Asus RT-AX88UKalabalık ağlar için tasarlanan Asus ROG Rapture GT-AX11000, Asus AiMesh AX6100 Wi-Fi Sistemi ve Asus RT-AX88U, çok sayıda kablosuz cihaz arasında benzersiz çıkış performansı sergiliyor

İnsanların günlük yaşantılarında kullandığı kablosuz cihaz sayısı büyük bir hızla artıyor. Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, oyun konsolları, 4K UHD televizyonlar, dijital asistanlar ve çeşitliliği giderek artan IoT cihazları gibi yüksek bant genişliği gerektiren bağlantılı cihazlar evimize her geçen gün daha fazla girmeye başladı.  Artık tek bir evde yönetilmesi gereken çok fazla sayıda cihaz bulunuyor. Özellikle de herkesin evde olduğu akşam saatlerinde, aynı anda izlenen HD yayınlar, internete gezinme ve oyunlar gibi faaliyetlerin her biri bant genişliğinden kendi payını alıyor. Kanal başına daha yüksek çıkış özelliği ve birden fazla istemciden gelen verileri uygun aralık için daha uygun şekilde paketleyebilmesiyle yeni nesil 802.11ax Wi-Fi, bu tür kalabalık ağlar için özel olarak tasarlandı.

ASUS, kullanıcıların dijital cihazlara gösterdiği talebe ayak uydurabilecek yeni router ailesini duyurdu. ROG Rapture GT-AX11000, en iyisini isteyen oyuncular ve meraklılar için en yüksek hız ve kapasiteyi sunuyor. Kompakt bir ağ sistemi olan ASUS AiMesh AX6100 Wi-Fi Sistemi, Wi-Fi bağlantısını birden çok merkeze yayarak büyük evlerde kapsama alanını artırıyor. ASUS RT-AX88U ise performans ve yapılandırma için birçok özellik barındıran bir router.

ASUS bu yeni 802.11ax router serisini 5-9 Haziran tarihleri arasında Taipei’de düzenlenen Computex 2018’de, Nangang Salonu stant #M410’da sergiliyor. Bu yeni 802.11ax cihazları ve 802.11ax teknolojisi hakkında tüm bilgiler için lütfen ASUS EdgeUp sayfasını ziyaret edin.

Asus ROG Rapture GT-AX11000 ile oyunun kurallarını siz koyun

ROG her zaman son teknoloji donanımlarla biliniyor. Bu nedenle dünyanın ilk üç bant 802.11ax router’ı olma unvanı ROG Rapture GT-AX11000’e yakışıyor. En yüksek toplam çıkış düzeyi yaklaşık 11.000 Mbps[i] (2,4 GHz bandında 1148 Mbps’e kadar ve 5 GHz bantlarının her ikisinde 4804 Mbps’e kadar) olan ürün en yoğun ağlar için geliştirildi. Ekstra 5 GHz bandı, diğer kablosuz işlemlerin ana makinelerinize karışmasını önlemek için oyun cihazlarına ayrılabiliyor.

Çoğu kablosuz router’da kablolu bağlantı için Gigabit Ethernet bulunur. Ancak Rapture GT-AX11000 bunu bir adım daha ileri götürerek çok daha yüksek kablolu bağlantı hızı için 2,5 Gbps Ethernet portu sunuyor. Ekstra bant genişliği sayesinde tek bir sistem, birden fazla gigabit sınıfı cihazla en yüksek hızda iletişim kurabiliyor veya daha fazla çıkış elde etmek için çok sayıda girişi birlikte kullanan NAS cihazlarından faydalanabiliyor. 

ASUS Game Boost Adaptive QoS teknolojisi ağ aktivitelerini analiz ederek oyunla ilgili trafiği diğer her şeyin önüne geçiriyor. Böylece dosya indirme ve yayın gibi yüksek bant genişliği gerektiren işlemlerin çevrim içi oyunlarda gecikme oluşturmasını engelliyor. Kasanın dışında yer alan yeni Boost Key, kullanıcıların web veya uygulama arayüzünü kullanmadan Game Boost veya DFS bandı gibi özellikleri açıp kapamasını sağlıyor.

 

AX6100 Wi-Fi Sistemiyle ağınızı genişletin

ASUS 802.11ax router’ların tümü, ASUS’a özgü AiMesh teknolojisini destekleyecek. Ancak yeni AiMesh AX6100 Wi-Fi sistemi (RT-AX92U 2’li paket), ağ oluşturmak için birden fazla router’ı birlikte kullanan bu teknolojiye özel olarak geliştirildi. İkili paket halinde gelen sistem, kapsama alanını evin en uzak köşelerine kadar genişleterek bir adet router kullanıldığında oluşabilen ölü noktaları ortadan kaldırıyor. Ayrıca ağa, 802.11ac tabanlı olanlar da dahil diğer AiMesh uyumlu router’lar eklemek de mümkün.

AiMesh AX6100 Wi-Fi sistemi küçük boyutlarına rağmen, üç bantlı tasarımıyla 6100 Mbps en yüksek toplam çıkış düzeyine ulaşabiliyor. Bant genişliğinin büyük bir kısmını, kendi başına 4804 Mbps’e ulaşabilen 5 GHz 802.11ax bandı oluşturuyor. Bu bant varsayılan olarak ana taşıyıcı iletişimi için kullanılıyor ve ağdaki düğümler arasında ultra hızlı bağlantı oluşturuyor. Diğer 5 GHz bandı 802.11ac cihazları için 866 Mbps bant genişliği sunarken, 2,4 GHz bandı ise eski cihazlar için 400 Mbps’e kadar 802.11n bağlantısı sağlıyor.

 

ASUS RT-AX88U ile geleceğe yolculuk

ASUS RT-AX88U, ROG Rapture’ın temelini oluşturan donanımın neredeyse aynısını daha alışılmış çift kanallı bir tasarımda kullanıyor. Her iki bant da 802.11ax cihazlarına destek veriyor. 2,4 GHz bandı 1148 Mbps’e kadar, 5 GHz bandı ise 4804 Mbps’e kadar ulaşarak toplamda en yüksek 6000 Mbps bant genişliği oluşturuyor.

Kablosuz sinyaller dört adet anten ile iletilirken kablolu bağlantılar ise ISP’ler için bir adet gigabit WAN girişi ve yerel cihazlar için sekiz adet gigabit LAN girişiyle sağlanıyor. Benzerlerine kıyasla iki kat daha fazla LAN girişine sahip olan RT-AX88U, kablolu bağlantı kullanan birbirine yakın çok sayıda istemcinin bulunduğu, birden fazla masaüstü bilgisayar yer alan küçük işletmeler ve evler gibi ortamlar için ideal.

Üç bantlı ROG modelinde olduğu gibi, RT-AX88U da dört çekirdekli güçlü bir işlemci tarafından kontrol ediliyor. Depolama veya yazıcı gibi paylaşımlı cihazlar için iki adet USB 3.1 Gen 1 girişine sahip olan ürünle kullanıcılar, bir 4G cihazı kullanarak normal internet hizmeti kesildiğinde devreye girecek yedek bir WAN bağlantısı da ekleyebiliyor.

 

ASUS kablosuz ürünleriyle paylaşılan özellikler

ASUS’un tarihi büyük övgüler alan router modelleriyle dolu. Bunun bir kanıtı olarak, ASUS router’ların genel müşteri memnuniyeti kategorisinde PCMag Okuyucuların Tercihi ödülünü 7 sene üst üste kazanması gösterilebilir. 802.11ax modellerimizin tümü ev ağı kurmayı, korumayı ve genişletmeyi kolaylaştıran temel özelliklere sahip.

ASUSWRT web arayüzü router’ı her açıdan kontrol etmeyi sağlıyor. ASUS Router Uygulaması ise Android™ ve iOS cihazları üzerinden kapsamlı ayar ve takip seçenekleri sunuyor. Trend Micro™ desteğiyle sunulan AiProtection Pro ile güncel güvenlik sağlanıyor. Kurumsal düzeyde güvenlik sunan bu çözüm, ebeveyn kontrolü gibi birçok özelliğe sahip olmasına ek olarak gelen ve giden trafiği tarayarak sık görülen saldırıları otomatik olarak engelliyor.

Ev ağları genellikle kapasite veya kapsama alanı bakımından genişleme ihtiyacı duyuyor. AiMesh teknolojisi, uyumlu ASUS router’ların birlikte çalışarak Wi-Fi bağlantısını daha geniş bir alana yaydığı bir ağ oluşturarak bunu kolaylaştırıyor. Tamamen yeni donanımlar gerektiren diğer ağ çözümlerinin aksine, AiMesh mevcut çoğu ASUS router ile uyumlu. AX6100 Wi-Fi Sistemi kutudan çıkar çıkmaz AiMesh ile birlikte kullanılabiliyor. Rapture GT-AX11000 ve RT-AX88U ise piyasaya çıkmalarının ardından yayınlanacak bir yazılım güncellemesiyle bu desteğe kavuşacak.
Bu Habere Yorum Yap