Bilim ve Teknoloji arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Bilim Adamları


Evrendeki olay ve olguları inceleyen onun altında yatan gizemin kaynağını araştıran ve bu gizemin nedenlerini anlamaya çalışan ve anladıklarını basitleştirip kitlelerin anlayabileceği bir şekilde duyuran kişilerdir.

Bilim adamları; evrendeki olay ve olguları inceleyen onun altında yatan gizemin kaynağını araştıran ve bu gizemin nedenlerini anlamaya çalışan ve anladıklarını basitleştirip kitlelerin anlayabileceği bir şekilde duyuran kişidir. Ayrıca Bilim adamları anlamış olduğu doğal gizemi yaşamı daha da kolaylaştıracak şekilde insanlığın hizmetine sunan kişidir.

Ulaşım araçlarının gelişimi modern tıbbi cihazlar elektrik ve elektroniğin keşfedilmesi güzel örneklerdir. Bu yönüyle Bilim adamları hayatın her alanında yaşamı kolaylaştırmak için büyük bir mücadele içindedir. Ancak Bilim adamları hiçbir zaman kıskanç duygularla bulgusunu salt kendisi ve çevresi için kullanmamıştır ve kullanmamalıdır. İnsanlığın en büyük buluşu olan elektriği bulan kişi bulgusunu sadece kendi çevresine kendi ulusuna ve mensup olduğu dini cemaatin kullanımına sunmamıştır. Bugün toplum yaşamının neredeyse tamamı elektriğin varlığına bağlıdır ve elektrik buluşu yapan kişiyi ve yapıldığı ulusun sınırlarını çoktan aşmıştır.

Ünlü Bilim Adamları Ve Buluşları

Albert Einstein
Alman asilli ABD'li fizikçi. Dindar olmayan Yahudi bir ailenin çocuğu olarak olarak 1879 yılında doğdu. 1902'de İsviçre vatandaşı oldu. E=mc² formülünü buldu. 1921'de Nobel Fizik ödülünü aldı. Hitlerin iktidara geçmesiyle bir daha ülkesine dönemedi. Atom bombasını buldu fakat hiç bir ülkeye uygulanmasını istemedi. 1946'da Atom Bilginleri Uyanıklık komitesi başkanı oldu ve ölümüne kadar Nükleer Silahlara karşı çıktı. 1955' de vefat etti.
 
Thomas Edison
Edison çok fakir bir ailenin çocuğuydu. Okulunda basarisi yoktu. Bu okuldan atılmasına neden oldu. Sonra içini bir hırs bürüdü. Çöplüklerden bulduğu dergilerden ve gazetelerle kendini geliştirdi. Ve sonunda en önemli bulusu olan Ampulü buldu. EDISON'un 100'un üzerinde önemli buluşları vardır... (Doğum tarihi:1841, olum tarihi: 1931)
 
 
Leonardo Da Vinci
İtalyan fizikçi-astronom ve yazar Modern mekaniğin kurucularından fizik kanunları açıklamak için matematiğin kullanılmasında büyük rol oynamıştır. Birçok deneyin sonucunda cisimlerin boşlukta düşmesi yasasını keşfetmiş, atalet ilkesini ilk kez formüle etmiş. Hızların oluşumu ilkesini sezinlemiş ve sarkacın sallanımındaki es zamanlığı saptamıştır. Astronomide dürbünü kullanarak evrenin gözlenmesinde bir devrim yaratmıştır.
Ay'ın engelbelerini, Jupiter gezegeninin baslıca uydularını , Venusun safhalarını ve Samanyolunda yıldızların varlığını keşfetmiştir.
 
 
Louis Pasteur
Fransız kimyacı ve biyolog. Mikropların kendiliğinden üremesi diye bir şeyin söz konusu olmadığını gösterdi. Saraplari, biraları inceledi. Bira için pasteurize yöntemini buldu. Bulaşıcı hastalıklar üzerinde çalıştı. Sarbon hastalığının mikrobik olduğunu kanıtladı. Sarbon ve kuduz asısını buldu.(Doğum tarihi:1822, olum tarihi: 1895)
 
 
Galileo Galilei
İtalyan fizikçi-astronom ve yazar. Modern mekaniğin kurucularından fizik kanunları açıklamak için matematiğin kullanılmasında büyük rol oynamıştır. Birçok deneyin sonucunda cisimlerin boşlukta düşmesi yasasını keşfetmiş, atalet ilkesini ilk kez formüle etmiş. Hızların oluşumu ilkesini sezinlemiş ve sarkacın sallanımındaki eş zamanlığı saptamıştır. Astronomide dubunu kullanarak evrenin gözlenmesinde bir devrim yaratmıştır. Ay'ın engelbelerini, Jupiter gezegeninin baslıca uydularını , Venusun safhalarını ve Samanyolu’nda yıldızların varlığını keşfetmiştir.
 
Pierre Curie
(Fransız fizikçi 1859-1906) Sarbonne Üniversitesini bitirdiksen sonra bilimsel araştırmalara başladı. 1880'de piezoelektrik olayını 1893'te mıknatısın sıcaklığa bağlılığını açıklayan "Curie Yasası" nı buldu. Bu yasaya göre bütün ferromanyetik cisimlerin manyetik özelliklerini "Curie sıcaklığı" adi verilen bir sıcaklığın üzerinde değişir. Esi Marie Curie ile birlikte yaptığı araştırmalar sonucu 1898'de uranyumun bozunma ürünlerinden olan iki yeni elementi "polenyum" ve "radyum"u elde etmeyi basardılar. 1900 de radyumdan yayılan ısınların havayı iyonlastirdigini görerek bu ısınların elektrik yüklü olduğunu ortaya koydular. 1903'de Becquerel ile birlikte Marie ve Pierre Curie Nobel ödülünü aldılar.
 
Marie Curie
(1867 - 1934 Polonya asilli Fransız fizikçi) 1895'de Pierre Curie ile evlendi. Toruyumun radyoaktif özelliğini buldu
 
 
 
 
 
Isaac Newton
(İngiliz fizikçi, matematikçi ve astronom 1642 - 1727) 1669'da beyaz ışığın bileşimi üzerinde bir teori ortaya atti. Newton ışığın küçük cisimlerden meydana geldiğini sanıyordu. Etki ile tepkinin ayni (eşit) olduğunu ileri surdu. Evrensel çekim yasasını keşfetti. Teleskopu icat etti.
 
 
 
Alfred Nobel
(İsveçli kimyacı 1833 - 1896) Stockholm yakınlarındaki küçük laboratuarında hitrogliserin üretmeyi basardı. Laboratuarında bir patlamadan kardeşini kaybetti. Sonra Vinterviken'de ve Hamburg yakınlarında laboratuarlar kurdu. Dinamit barutunu buldu. Daha sonra dinamit lokumunu buldu. Ölümünden beri edebiyat, barış ve bilim dallarında Nobel ödülü denilen ödülleri dağıtılmaya başlandı.
Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle

Yorumlar
hüdanur salkın
Yorum : çokkk az daha fazla olmalı
feyza karabulut
Yorum : vay be ne buldular ve bunu iyice geliştirdiler
berivan keleş
Yorum : çok güzel ama liste halinde buluşları koyabilirlerdi
serdar dertler
Yorum : isaac newton un hayatı çok işime yaradııııııııııııııııı
esma mungan
Yorum : süper bilgiler vermişsiniz ama aradığımı bulamadım
dönmez
Yorum : çok az biraz daha bilgi gerekli
esra çetin
Yorum : bu bilgiler çok işime yarıyooorrrrrrr teşekkür ederimmmmmmmmmm
gülcan güzel
Yorum : ya daha çok olsunnn
betül çerçi
Yorum : bilim adamlarınıçok güzel açıklamışsınız ama sayılarını artırsanız olmazmı??? (ama genede teşekkürler...)
selena
Yorum : çok güzel bi şey bilim adamları üstünde duruyorum büyüyünce ya bilim adamı yada öğretmen olacam :)
Çağlar ÖZDEMİR
Yorum : EZ FAZLA OLSAYMIŞ GÜZEL OLACAKMIŞ
ramazan kuzuoğlu
Yorum : harika öğretmenim buna sevineceğinden eminim
şüheda karagözoğlu
Yorum : çok az birazdaha yazın lütfen yss acil
EREN ASLAN
Yorum : yaaa daha çok daha çokkkkkk.....
Ezgi ADAK
Yorum : aradıklarımın bulamadım çok kısa yazmışsınız ama olsun teşekkür ederim sadece albert einstein işime yaradı
nefise demiroğlu
Yorum : çok az bilim adamı var bence ve bilgileri
Sercan Çelik
Yorum : Teşekkür ederim çok güzel bir site türkçe dersimede yardımcı oldu kesin 100 alırım
Melih Ayvat
Yorum : Louis Pasteur Ölmemişmi :) Ölüm Tarihi Ve Doğum Tarihi Yok Adamın :D