Çin merkezli ‘GreatFire.org’ isimli kuruluş, Çin'in Gmail'i yasakladığını iddia ediyor.Çin'de Cuma gününden beri Gmail'e bağlanılamıyor. Çin merkezli ‘GreatFire.org’ isimli kuruluş, Çin'in Gmail'i yasakladığını iddia ediyor.

Çinli kullanıcılar Cuma gününden beri Gmail’e bağlanamıyor. Bu durum hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmasa da söz konusu sorunun Çin’in Gmail’i engellenesinden kaynaklandığı iddia ediliyor.

Çin yönetiminin ABD merkezli Google’ın elektronik posta hizmeti veren uygulaması Gmail’in ülkedeki kullanımını engellediğini iddia eden ‘GreatFire.org’ isimli kuruluş, Çin hükümetinin Gmail’in ülkedeki etkisini ortadan kaldırmak adına böyle bir adım attığını öne sürdü.

GreatFire.org’un iddiasına göre, Gmail’in Çin’de kullanım dışı kalması ülke dışında Çin ile iş bağlantıları olan kişilerin de siteyi kullnımını azaltabilir. Bu durumun altını çizen kuruluş, on milyonlarca kullanıcısı bulunan Gmail’i ülkede yasaklanmasının şirkete küresel bir olumsuz etki yapabileceğini belirtiyor.

Çinli kullanıcıların Gmail’e bağlanamamasının ardından konuyla ilgili basına açıklamalarda bulunana Google’ın Singapur bürosu, sıkıntının kendilerinden kaynaklanmadığını belirtmekle yetindi.

Çin merkezli kuruluşların açıklamalarına göre, Şu an sadece VPN ayarlarını değiştiren Çinli kullanıcılar Gmail’e bağlanabiliyor.
Bu Habere Yorum Yap