Teknoloji Tasarım arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Depremde hayat kurtaracak yılan robotlar


Geliştirilen yılan şeklindeki robotlar dar alanlarda hareket edebiliyor, taşıdıkları kamera, sensör ve mikrofonlarla göçük altında kalanları tespit ediyor

Tokyo teknoloji Enstitüsü’nde robotlar üzerine çalışan Prof. Shiegeo Hirose, bu dalda bir dahi sayılıyor. Labaratuvarında 70’den fazla robotun deneme ve geliştirme çalışmaları sürüyor.

Hirose’nin geliştirdiği robotlar içinde en dikkat çekici olanlar, yılan robot olarak gösteriliyor. İlk örneğini 1972’de geliştiren Hirose, yılan robotlar için “en gurur duyduğum projem” diyor ve bugüne kadar bu robotlar üzerine çalışmaya devam ediyor.

Farklı modellerde geliştirilen yılan robotlar, ince uzun yapıları sayesinde dar alanda hareket edebiliyor ve özellikle deprem sonrası çökmüş binaların içindeki insanları kurtarlması için geliştiriliyor.

Prof. Hirose’nin diğer çalışmalarında olduğu gibi yılan robotlar da doğadan etkilenerek yapıldı. Robotun hareketlerinde yılanların iskelet sisteminin izleri görülebiliyor. Ancak bu robotlardan bazıları, kendi etrafında dönmek gibi yılanların yapamadığı hareketleri de gerçekleştirebiliyor. Suya ve toza dayanıklı olan robatlardan bazıları suda yüzebiliyor.

yılan robot

EN AZ RİSKLE ARAMA KURTARMA
Robotlarda bulunan kamera, sensör ve mikrofonlar göçük altında kalan-ların tespitinde büyük avantajlar sağlıyor. Böylelikle çok dar alanlarda hareket edilebilyor, göçüğün içerisinden görüntüler dışarıya gönderililebiliyor, çok düşük sesler tespit edilebiliyor ve kurtarma çalışmalarındaki kaza riskleri en aza indiriliyor.

Bu robotların en geliştilmişlerinden biri olan ACM-R5, hem suda hem de karada hareket edebilen anfibi yılan robotlara bir örnek. Tobot, sahip olduğu, motor, pil ve CPU sistemi ile bağımsız hareket edebiliyor.

Robotların geliştirilme çalışmaları devam ederken, benzerleri 11 Eylül saldırıları sonrası çöken İkiz Kuleler’in enkazında arama kurtarma çalışmalarında kullanıldı.

MAYIN TEMİZLEYEN ROBOTLAR Hirose’nin, insan hayatını kurtaran tek çalışması yılan robotlar değil. Gelişrtirdiği çeşitli mayın temizleme robotları, mayınların tespiti ve etkisiz hale getrilmesini, insan hayatını riske atmadan yapabilyor. Dört tekerlekli araçların üzerine yerleştirilen ronotlar, Kamboçya’da başarıyla kullanılıyor.

mayin temizleyen robot

NİNJA ROBOTLAR Farklı robotlar üzerinde çalışmaya meraklı olduğunu söyleyen Hirose’nin en başarılı projelerinden bir de hem dört ayaklı hem de tekerlekli olarak hareket edebilen robot olan ‘Roller Walker’. Ayrıca Hirose ve grubu, düz duvara tırmanan bir ‘Ninja Robot’ da geliştirdi

ntvmsnbc

ninja robotEtiketler : Robot

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle