Bilim ve Teknoloji arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Depremin nedeni Supermoon mu ?


Bilim adamları, Ay'ın son 18 yılın en yakın geçişini yapacağını ve bu durumun Dünya üzerinde sıradışı etkileri olabileceğini söylemişti.

Japonya'da yaşanan deprem ve ardından gelen tsunami, Endonezya'daki volkanlarından birinin faaliyete geçmesi, "Supermoon yüzünden mi?" sorusunu akıllara getirdi.

Bilim adamları, gelecek hafta Dünya’nın 221 bin 567 mil uzağından geçecek olan Ay’ın, gezegenimiz üzerinde sıradışı etkileri olabileceği uyarısında bulundu.

Ay, 19 Mart’ta son 18 yılın Dünya’ya en yakın geçişini yapacak. Ay’ın bu durumunu İngilizce “Supermoon” olarak adlandırıyor. Supermoon’un, Ay’ın yerkürenin iklim düzeninde bozulmalara, daha büyük gelgitlere neden olabileceği iddia edilmişti. Hatta bazı çevreler, Ay’ın bu yakın geçişinin, bilimsel olarak kanıtlanmasa da, volkanik faaliyetleri tetikleyebileceğini öne sürdü.

Ay’ın “Supermoon” durumunun meydana geldiği 1955, 1974, 1992 ve 2005 yıllarındaki aşırı hava değişikliklerine atıfta bulunulmuş ve Endonezya’da yüz binlerin ölümüne neden olan 26 Aralık 2004 tarihindeki deprem ve tsunami faciasının 2005’teki “Supermoon”dan iki hafta önce meydana geldiği belirtilmişti.

Acaba bugün yaşanan ve en büyük depremlerinden biri olarak tarihe adını yazdıran Japonya depreminin nedeni de “Supermoon” mu?Etiketler : Uzay   Bilim Adamları

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle