Bilim ve Teknoloji arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Dinozor yumurtası


Hindistan'ın güneyinde 65 milyon yıllık dinozor yumurtaları bulundu.

Jeologlar Hindistan'ın güneyinde bir köyde kumlarla kaplı bir yuvanın içinde 65 milyon yıllık dinozor yumurtaları buldu.

Hindistan'da çıkan "The Hindu" adlı gazetede yayımlanan haberde, yumurtaların Hindistan'ın güneyindeki Tamil Nadu eyaletindeki bir köyde araştırma yapan jeologlar tarafından bulunduğu belirtildi.

HER BİRİ 13-20 SANTİM ÇAPINDA

Gazete, Hintli ve Alman bilim kuruluşlarının finanse ettiği araştırmayı yürüten jeologların, kumlarla kaplı 1,2 metre genişliğindeki yuvaların içinde, her biri 13-20 santimetre çapında olan yumurtaları ortaya çıkardığını yazdı.

ÖBEK ÖBEK GÜBRE VE KEMİK KALINTILARI DA ÇIKTI

Haberde, Cauvery nehri havzasında, nehir kenarları boyunca ve nehir akıntılarının alt tabakalarında keşfedilen sahada öbek öbek fosilleşmiş yumurtalar ve dinozorlara ait gübre ve kemik kalıntılarının bulunduğu kaydedildi.

DİNOZOR VÜCUDUNA AİT PARÇALAR

Araştırmayı yapan jeolog ekibinin başı, Periyar Üniversitesi jeologlarından M. Ramkumar gazeteye yaptığı açıklamada, araştırma sahasında, öbek öbek küre biçimindeki dinozor yumurtaları ile dinozor vücuduna ait parçaların bulunduğu pek çok tabakaya rastladıklarını söyledi. Ramkumar, her öbekte 8 yumurtanın bulunduğunu kaydetti.

YUVA YAPMAK İÇİN HEP AYNI YERE DÖNMÜŞLER

Araştırma ekibindeki bilim adamaları, dinozorların kuluçkaya yatmadan bıraktıkları yumurtaların, jeologlarca farklı olarak sınıflandırılmış kaya katmanı seviyelerinde çok sayıda bulunmasının, dinozorların yuva kurmak amacıyla hep aynı bölgeye döndüklerini gösterdiğine işaret etti.

Gazete, yumurta kümelerinin, Deccan platosunda, jeologların dinozorların neslinin tükenmesine yol açtığını düşündüğü yanardağ patlamalarıyla oluşan küllerin arasında bulunduğuna dikkati çekti.

Dinozor yumurtasıEtiketler : Arkeoloji   araştırma   fosil

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle

Yorumlar
seen haktor
Yorum : milyonlarca yıl sağlam kalmasına ben gerçekten şaşırdım neydenmiş kabuğu taş tanmı ya taş bile 1 milyon yıl sonra toprak oluyor bular nasıl bu şekilde kalmış Allah'ın hikmeti işte