Teknolojinin tıp alanındaki örnekleri genelde insanları tarayan dev makineler oluyor ama bu sefer elimizde bir koltuk değneği var.Dyson markasına aşina olabilirsiniz, özellikle ülkemizde yüksek performanslı elektrik süpürgesi ve pervanesiz vantilatör gibi ileri Teknoloji kullanan ürünleri ile tanınıyorlar. İşte firmanın kurucusu James Dyson’ın vakfı her yıl bir teknolojik tasarım yarışması düzenliyor. Bu sene “Dyson Award” isimli özel ödülü kazanmak isteyenlerden biri de Behzad Rashidi.

Rashidi, 27 yaşında ve Dyson tasarım yarışmasına Kanada’dan katılıyor. Genç endüstri tasarımcısının “Sit & Stand” isimli ilginç bir koltuk değneği fikri var. Bu cihaz aslında bir koltuk değneği gibi de gözükmüyor ama benzer bir prensiple çalışıyor. Normal koltuk değnekleri, alçılı veya kırık bacağın yükünü kol altındaki tek bir noktadan itibaren gövdenin üst kısmına yükler.

Rashidi’nin tasarımı ise ağırlığı tüm sırtınıza daha dengeli şekilde yayıyor.
Bu fikir aslında bir okul projesi olarak başlamış. Amaç klasik koltuk değneği tasarımlarını bir adım ileri götürerek yeni bir konsept ortaya koymak olarak belirlenmiş. Rashidi ise bu tasarımı geliştirmiş ve sonra da Dyson Award için yarışmaya başvurmuş. Rashidi’nin tasarımının benzerlerinden farkı ise, bel destek parçası sayesinde kullanan kişinin rahatlıkla oturup kalkabilmesi.

Rashidi’nin bu yenilikçi koltuk değneği tasarımı ile Dyson Award’u kazanacağı garanti değil. Eylül sonunda belli olacak kazanan kişi, hayalini gerçekleştirmek için 150,000 Dolar fon kazanacak. Sonuçları beklerken genç tasarımcının fikirleri ile dolu web sitesini, buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.
Bu Habere Yorum Yap