İnternet Teknolojisi arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Facebook'un Piyasa Değeri


Facebook çalışanlara para yerine başka şeyler dağıtıyor; bu Facebook'un değerine nasıl değer katıyor

Facebook, çalışanlarına paradan çok hisse senedi veriyor. Çalışanlar büyük değerlere ulaşmasını bekledikleri hisse senetlerini elde tutmak istiyor. Ancak paraya ihtiyacı olanlar da var. Facebook bu çalışanlara hisse karşılığı ödeme yapacak ancak kendi cebinden değil.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg bunun nasıl olacağını açıklıyor. Hisseler halka değil bir Rus yatırım firmasına satılacak. Daha doğrusu Facebook çalışanları anlaşmalı bir şekilde bu firmaya hisse satabilecekler. Rusya'dan Digital Sky Technologies daha mayıs ayında en azından 100 milyon dolarlık hisse alarak hisse senetlerine parası bağlı ve bekleyişte olan Facebook çalışanlarını rahatlatacağını açıklamıştı. Bu açıklama ile Facebook'un toplam değeri 10 milyar dolara çıkıyor.

Wall Street Journal, Facebook için 6.5 milyar dolar değer biçmişti. Bu da hisse başına 14.5 dolara tekabül ediyor. İkincil piyasalarda ise Facebook hisse senedi almak ve satmak isteyenlerin tahmini fiyatı hisse başına 10 ila 10.5 dolar arasında ve yaklaşık 4.7 milyar dolar ediyor.

Facebook hisselerinin bir kısmının öncelikle bir yatırım şirketine satılacak olması pek çok açıdan önemli bir gelişme. Yeni yatırımlar artık sermaye bulabilmek için talebin zayıf olduğu borsada halka açılma seçeneğinin yerine özel yatırım şirketlerini tercih ediyor.

Gelecek ay detayları açıklığa kavuşacak olan anlaşma, bütün gelecek yatırımcılar için önemli bir deneyim olacak. Dünyanın en hızlı büyüyen ve takip edilen internet şirketlerinden birinin değeri bu anlaşmayla ölçülecek.

Google ve Yahoo gibi devlerle reklam alanında rekabet eden Facebook yatırımcıların ilgisini uzun zamandır çekiyor. Ancak değer biçmek büyük bir sorun oluşturuyor. 200 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Facebook, ileride hisse senetlerini borsaya açtığı zaman, Rus firmasına satış yapılan fiyatlar baz olacak.

Rus firmasıyla yapılacak anlaşmanın baz alacağı fiyatlar da az çok mevcut. 2007 yılında Microsoft 240 milyon dolar yatırarak Facebook'un 1.6 yüzdesine sahip olmuştu

chip onlineEtiketler : Facebook

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle