Doğa Bilimi arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Farelerin Yaptığı Bu Şey Çığır Açabilir!


Dikenli farelerin derilerindeki değişim yanık tedavisinde çığır açabilir.

Çölde yaşayan dikenli farenin, bir hayvan tarafından ısırıldıktan sonra kaybettiği deriyi çok çabuk ve tamamen yeniden “oluşturabildiği” belirlendi.

Florida Üniversitesi'nden Ashley Seifert ve ekibi, “düşmandan kaçmak için kertenkelelerin kuyruklarını bıraktıkları gibi Acomys kempi” ve “Acomys percivali” türü farelerin derilerini “feda edebilme” özelliğinden yola çıkarak bu farelerin başka bir özelliğini daha keşfetti.

Nature dergisinde yayımlanan araştırma bu hayvanların “kendilerini iyileştirme” özelliğinin bulunduğunu ve bu durumun aydınlatılmasının vücudunun büyük kısmı yanmış kişilerin tedavisine ışık tutabileceğini gösterdi.

Bilim  adamları, farelerin sırt bölgesindeki ince derilerinin yüzde 60'ını kaybettikten 30 gün sonra, iki kat daha kalın ve hiçbir yara izinin olmadığı, ayrıca tüylerin bulunduğu “yepyeni bir deriyi” oluşturabildiğini gördü.

 Araştırmacılar, bu farelerin sadece deriyi değil, ter bezleri ve kıkırdağı da yeniden oluşturabildiğini vurguladı. Farelerin bunu nasıl yapabildiklerinin keşfedilmesinin yanık tedavisinde çığır açabileceği belirtildi.

kaynak:trt.net.trEtiketler : tıp   fare   icat

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle