Doğa Bilimi arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Gıdıklanmanmamızın nedeni maymunlar mı?


Bilim adamları gorillerin, şempanzelerin ve orangutanların da tıpkı insan gibi gıdıklanınca güldüğünü ortaya çıkardı.

Maymun familyası üzerine araştırma yapan araştırmacılar, bu hayvanların insanlara benzer yepyeni bir özelliğini daha tespit etti. bilim adamları, atalarımızın da burunlarından çıkardıkları homurtularla aslında bize çok yakın ve bugün bildiklerimizden çok daha fazlasına sahip olduklarını söylüyor.
Dr. Marina Davila Ross'un öncülüğünde yürütülen araştırma, maymunların sadece gülme sesleri çıkardığını değil, atalarıyla da fiziksel bağlantıda olduklarını kanıtlıyor.

"Araştırmalar sonucunda elde ettiğimiz sonuçlar, gülmenin insan öncesindeki evreyi işaret ettiğini gösteriyor. Maymunlar da tıpkı insanların çıkardığı sesleerin neredeyse çok benzerini çıkararak gülüyor. Bu gerçekten çok ilginç."

İngiltere'de Current Biology makalesinde yer alan araştırma, 22 genç ve bebek maymun ile üç insan yavrusunun 800'den fazla akustik kayıtları alınıp dinlenerek hazırlandığını belirtiyor. Avuç içleri, ayakları, boyunları ve koltuk altları gıdıklanan hayvanlar, çıkardıkları seslerle tıpkı bebeklerin de gıdıklanınca çıkardıklarını andırıyorEtiketler : Bilimsel Araştırma

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle