Bilim ve Teknoloji arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

İlk İnsansı Uzay Robotu Hazır


Uzayda görev yapacak ilk insansı robot, köpükle sarmalandığı bir kutu içinde fırlatılacak.

Haber, Uzayda görev yapmak üzere tasarlanan ilk insansı robot, Discovery uzay mekiğinin 1 Kasım’daki son seferinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürülecek.

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) ve otomobil devi General Motors’un 15 yıl süren çalışmalar sonunda geliştirdiği, "Robonot 2" ya da "R2" adlı robot yardımcı, köpükle sarmalandığı bir kutu içinde pazartesi günkü fırlatma işlemini bekliyor.

Dünya’da ve uzayda insanlarla yanyana güvenli bir şekilde çalışabilecek ve aynen insan gibi alet kullanabilecek şekilde tasarlanan R2’nin, uzay istasyonunda rutin bakım işlerini yaparak, istasyon mürettebatının daha önemli görevleri yerine getirmesini sağlayacak biçimde iş yükünü azaltması hedefleniyor.

Uzaya seyahat edecek ve burada çalışacak ilk insansı robot R2, arkasından gittiği tüm cisimleri görebiliyor, çevreyi hissedebiliyor ve etrafa uyum sağlamak için kendini gerektiği gibi ayarlayabiliyor.

2 buçuk milyon dolara malolan ve 5 kilodan fazla ağırlığı kaldırabilecek şekilde tasarlanan 136 kilo ağırlığındaki R2, yer ekibi ve istasyon mürettebatı tarafından grafik kullanıcı arayüzü ile bilgisayardan kontrol edilecek.

 Etiketler : İlk İnsansı Robot   Uzay Robotu   Nasa

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle

Yorumlar
B. Yusuf SÜRÜCÜ
Yorum : ALLAH bu haberi yayınlayan dan razı olsun ödevimi yaptım çok işime yaradı çok sağ olun
Burak Doğan
Yorum : Allah razı olsun hem bilgi veriyo hem ödev yaptırıyo saqolun
Burak Karagöz
Yorum : Çok güz yazmış sınız çok teşekkür ediyorum
faruk körük
Yorum : allah razı olsun odevımıe yardımcı
hacer şafak
Yorum : yaaaa ödevim bu değil ya