Sağlık Teknolojisi arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

İnsan genomu


İnsan genomunun üç boyutlu haritası yapıldı. Buluş, genomun yapısı ve fonksiyonu konusunda yeni fikirler verecek.

Amerikalı araştırmacıların, insan genomunun üç boyutlu yapısının şifresini çözdüğü, bunun insan genomunun yapısı ve fonksiyonu konusunda yeni görüş açılarının yolunu açacağı bildirildi.

Science dergisinde yayımlanan araştırmayı yapanlardan Massachusetts Üniversitesi Tıp fakültesinden Nynke van Berkum, "genomu milyonlarca parçaya ayrıştırarak, bu parçaların tümü arasındaki ilişkilerin detaylarını ortaya koyan üç boyutlu bir harita yarattıklarını" belirterek, "üç boyutlu fantastik bir yapboz yaptıklarını ve daha sonra da bunu bir bilgisayar yardımıyla çözdüklerini" kaydetti.

Bilim insanlarının bu işlem için, şu ana kadar cevapsız kalan sorulara cevap verilmesini sağlayan "Hi-C" adlı yeni bir teknoloji kullandıkları belirtildi.

Bir diğer araştırmacı Erez Lieberman-Aiden, DNA’nın çifte helis olarak adlandırıldığını az da olsa uzun zamandan beri bildiklerini, bu çifte helisin tamamen açılması durumunda her bir hücredeki genomun iki metre uzunluğa erişeceğini, bilim insanlarının bu yapının insan hücre çekirdeğinde nasıl yer alabildiğini anlayamamış olduklarını söyledi. Araştırmacılar, bu yeni teknolojinin bu gizin çözülmesine olanak sağladığını belirtti.

İnsan genomuEtiketler : DNA   Gen.Araştırma

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle

Yorumlar
Neslin Özgüroğlu
Yorum : ilk önce Genom, bir kromozom takımı üzerindeki bütün genetik materyali simgelemektedir. Human Genome Projesi nedir. 18 ülkenin destek verdiği proje insan DNA'sının şifresini çözmeyi başardı. Çıkarılan "gen haritası" sayesinde kalp ve kanser hastalığı tarihe karışacak ve insan yaşamının kalitesi artarak uzayacak. Bilim tarihinde yeni bir dönüm noktası olan gelişme, bilim adamlarının on yıla yakın süredir üzerinde çalıştıkları insan genlerinin biokimyasal şifresinin çözülmesiyle elde edildi
ali sencer dilek
Yorum : çok güzel olmuş ellerinize sağlık
furkan altıngöz
Yorum : çok kısa ama güzeL
furkan altıngöz
Yorum : çok kısa ama güzeL