İntel arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Intel McAfee’yi satın aldı


Ünlü antivirüs üreticisi McAfee'yi 7.68 milyara Intel satın aldı.

Haber, Bilişim sektöründe astronomik rakamların döndüğü satın alma ve birleşme operasyonlarına bir yenisi daha eklendi. Dünyanın en büyük işlemci üreticisi Intel, teknoloji güvenlik firması McAfee'yi satın aldığını açıkladı.

Intel, düşük enerji tüketen işlemciler ve internet kadar kendileri için güvenlik konusunun da çok büyük bir önem kazandığını açıkladı. Intel son dönemde online hizmetler ve cep telefonu endüstrisine yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Intel yazılım müdürü Renee James de "Güvenliği donanım teknolojisiyle bütünleyeceğimizive çok daha başarılı bir çözüm sunacağımızı düşünüyorum" şeklinde konuştu.
1987 yılında kurulan McAfee firması dünya çapında ismini çıkarttığı anti virüs ve güvenlik duvarı yazılımlarıyla duyurdu. Firma, Symantac'ten sonra dünyanın en çok satan ikinci güvenlik yazılımı üreticisi konumunda. Bünyesinde 6 bin 100 çalışanı barındıran Kalifornia merkezli firmanın geçtiğimiz yılki cirosu 2 milyar euroyu buluyordu. 

Intel ve McAfee geçtiğimiz 1,5 yıl içinde birçok ortak projede çalışmıştı. Intel, McAfee için 7,68 milyar dolar ödeyecek. 

McAfee CEO’su Dave DeWalt ise ‘Satın almanın bize olumlu etkileri olacağını düşünüyoruz. Daha güvenli, güvenilir internet cihazları için çalışmaya devam edeceğiz’ şeklinde konuştu.

McAfee'nın hatası Intel'e yaradı
Geçtiğimiz Nisan ayında McAfee'nin yazılımcıları firmaya pahalıya patlayacak bir hata yaptı. Mcafee'nin güvenlik yazılımı için yazılan son güncelleme Windows XP işletim sisteminin önemli bir dosyasını tehlikeli olarak belirleyip engelliyordu. Yapılan hata dünya çapındaki birçok bilgisayarı kısa süreli de olsa kullanılamaz hale getirdi. Sorun giderilse de firma güven kaybına uğradı ve firmanın hisselerinde düşüş yaşandı. Uzmanlar Intel'in bu durumu satın alma işlemi sırasında bir avantaj olarak kullandığı yorumunu yapıyor. 

Buna rağmen anlaşma koşullarına göre, Intel McAfee'ye hisse başına 48 dolar ödeyecek. Bu rakam, McAfee'nin piyasadaki hisse değerinden yüzde 60 daha fazla.

Bu ilk hamle değilSon dönemde Intel firması, Wind River ve Havok gibi başka yazılım firmalarını da satın almıştı. Firmanın en büyük hedeflerinden biri ise mobil internet piyasasına da el atmak… Intel özellikle akıllı cep telefonlarına uyacak işlemciler için yatırımlar yapıyor. Bu alanda liderliği şu an için İngiliz işlemci firması ARM elinde bulunduruyor. Intel tüm çabalarına rağmen şimdiye kadar bu alanda istediği başarıyı yakalayamadı.

Intel'in son atılımıysa açık kaynak kodlu bir Linux projesi olan MeeGo. MeeGo, Intel'in önderliğinde geliştirilen işletim sistemi Moblin ile Nokia'nın önderliğinde tasarlanan işletim sistemi Maemo'yu bir araya getiren özel bir işletim sistemi. Intel, Meego'nun büyük bir çığır açarak Symbian işletim sisteminin pabucunu dama atacağını umut ediyor.Etiketler : McAfee   antivirüs   Intel

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle