Apple arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

iPad Netbook Karşılaştırması


iPad'in ne olduğu, neler yapabildiği ve neler yapamadığı artık biliniyor. Bazı Apple hayranları iPad'i çok severken bazı kişilerde tam bir hayal kırıklığı oluştu.

Videolu görüşme yok iPad'in yarattığı en büyük hayal kırıklıklarının başında dahili bir kamerasının bulunmaması geliyor. Giriş seviyesi ucuz Netbooklar da bile dahili kamera aracılığıyla Skype ve benzeri programlarla videolu görüşme yapılabiliyorken iPad'de bunu yapamamak gerçekten üzücü.

Flash desteği yok
Steve Jobs, "iPad ile internette sörf yapaken şimdiye kadarki en iyi deneyimi yaşayacaksınız" derken bir noktayı gözden kaçırdı herhalde. Youtube gibi video siteleri, Farmville gibi web tabanlı oyunlar ve daha binlerce uygulama Flash desteğine gereksinim duyuyor.

Atom işlemcili Netbooklar yavaş bile olsalar internetten video izlememize
olanak tanıyorlar ama iPad ile bu iş tam anlamıyla bir haya kırıklığına dönüşmüş durumda

Uygulama Geliştirmek
En düşük konfigürasyonlu Netbooklar bile Windows 7 veya Windows XP çalıştırabilir. Hatta Linux sürümlerini çok daha hızlı çalıştırılar. Bu işetim sistemlerinde program yazmak ve uygulama geliştirmek çok kolaydır. iPad için uygulama geliştirmek isteyenleri ise zorlu bir süreç bekliyor, karşılarında ne Windows var ne de Linux.

USB girişi yok
Evet, işte şaka gibi bir hayal kırıklığı daha. En kötü Netbook bile en az 2 USB girişi barındırır. iPad'in ise hiç USB girişi yok. Fotoğraf makinesi, video kamera veya USB disk bağlayamadığımız bir multimedya cihazıyla karşı karşıyayız!

Bu problemi çözmek için Apple tarafından üretilen Camera Connection Kit'i satın almanız gerekiyor. Böylece hafıza kartlarınızı ve fotoğraf makinelerinizi iPad'e bağlayabiliyorsunuz. Yani pamuk eller cebe.

Sadece 64GB
En kötü Netbook bile 160 GB disk kapasitesi sunarken iPad sadece 16 GB, 32 GB ve 64 GB'lık modellerle satılacak. Bu değerler günümüzde depolama alanı olarak artık komik kaçıyor.

Bellek kartı yuvası da olmayan iPad'e ekstra adaptörler alırsanız bellek kartlarını okutabiliyorsunuz. Yani, pamuk eller yine cebe

Pil sorunu
iPad gerçekten çok ince ve çok şık görünüyor ama pili cihazdan ayıramıyorsunuz. Bu durumda daha uzun süre gidecek bir pil ile değiştirmek söz konusu olmuyor.

Aynı zamanda belli bir süre sonra pil performansı düştüğünde ve yeni bir pile ihtiyaç olduğunda iPad'i mecburen servise göndermeniz gerekecek.

Dosya yüklemek hep sorun
Netbooklar da bilindiği gibi optik sürücü barındırmıyor ama USB arabiriminden harici bir DVD okuyucu ile bu sorun giderilebiliyor. Aynı şekilde USB bellek veya harici bir disk üzerinden de istediğimiz veri aktarımını gerçekleştirebiliyoruz.

iPad'de ise Apple'ın icadı muhteşem adaptörleri satın almanız ve bunları sürekli yanınızda taşımanız gerekiyor.

Yazı yazma zorluğu
iPad'in çok şık bir sanal klavyesi var ama izlediğimiz videolarda görüldüğü kadarıyla iPad'i dizüstünde veya başka bir yüzey üzerinde bir şeyler yazmak için kullanmak pek rahat değil. Bu durumda acilen yazmanız gereken bir e-posta yüzünden şekilden şekile girmeniz ve oldukça fazla vakit kaybetmeniz olası.

iPad yazı yazalım diye tasarlanmamış olsa da internette gezinirken veya okuduğumuz bir şeyle ilgili not alırken muhakkak klavyeyi kullanmamız gerekecek.

Bu durumun farkında olan Apple tarafından özel bir klavye aksesuarı üretilmiş ve üründen ayrı olarak satılıyor. Ne yapacağınızı biliyorsunuz, pamuk eller havaya.

Yükseltme
Netbookların kolay bir şekilde belekleri yükseltilebiliyor. Biraz efor sarfetmeyi göze alırsanız sabit diskleri de yükseltilebiliyor. iPad ise nasıl satın alırsanız öyle kalıyor. 16, 32 ya da 64 GB ile başınızın çaresine bakmak zorundasınız.

cnet türkiye



Etiketler : Tablet Pc   iPad   Netbook

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle