Bilim ve Teknoloji arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

İşçi Robotlar


Nüfusu yaşlanan ve oluşacak işgücü açığını kapatmaya çalışan Japonlar, fabrikada çalışması için yeni robot üretti.

Teknoloji Haberleri, Japonya’da yürüyebilen işçi robot da üretildi. Nüfusu yaşlanan ve oluşacak işgücü açığını kapatmaya çalışan Japonlar, HRP-4 ismini verdikleri yeni kuşak robot üretti. Robotların, ileride fabrikalarda hizmete girmesi düşünülüyor.

İnsan görünümlü robot, 1 metre 51 santim boyunda, 39 kilo ağırlığında. Yürüyor, kollarını kullanabiliyor. Vücudundaki 39 eklemden 7’si elinde bulunuyor. Bu da robotun ellerini kullanma becerisini artırıyor.

Şimdiye kadar yapılan robotlar ise, sadece belden üstünü kullanabiliyordu.

Japon bilimdamları, yeni robotun evlerde günlük işleri yapmaktan ziyade, fabrikalar için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyor.

Japonya’da nüfusun dörtte birini 65 yaş üstündekiler oluşturuyor. Yeni robotların 10 yıl içinde fabrikalardaki yerlerini alacağı, Japonya’nın böylelikle ilerde doğacak işgücü açığını kapatacağını umut ediliyor.

bilim adamları şimdi, tanesi 320 bin dolara çıkan robotların maliyetlerini nasıl düşürecekleri üzerinde çalışıyor. İşadamlarının birçoğu ise, ücret, zam istemeyen, greve kalkışamayacak bir işçi için bu maliyetin çok da olmadığı görüşünde

trtEtiketler : İşçi Robotlar   HRP-4   Robot

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle