Donanım Haberleri arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

İşlemci ve Anakart Bir Arada


Yakın gelecekte işlemciler anakartın üzerine entegre olarak gelmeye başlayacak.

Evinizdeki bilgisayarın performansından memnun olmamaya başladığınızda, ekran kartınızı, RAM’lerinizi ya da işlemcinizi yenisiyle değiştirmek istersiniz. Bu sayede tüm sisteminizi değiştirmeden, sadece tek bir bileşeni değiştirerek kayda değer bir performans artışı yakalarsınız.

Yakın gelecekte ise bu yolu izlemeniz pek mümkün olmayacak. Ekran Kartı ve RAM için bir şey söyleyemeyiz fakat bundan birkaç sene sonra işlemcinizi değiştiremeyeceksiniz.
 
Intel’in önümüzdeki Mart ayında Haswell adlı yeni işlemci mimarisini tanıtması bekleniyor. Mevcut Ivy Bridge mimarisinden epey farklı olacak olan Haswell’den bir sene sonra ise Broadwell kod adlı yeni mimari gelecek.
 
Intel’in tik tak gelişim modelinde her iki senede bir yepyeni bir işlemci mimarisi sunulması planlanıyor. “Tik” adı verilen yeni işlemci mimarisi adımından sonraki “tak” adımı ise yeni mimariden bir sene sonra o mimarinin küçültülmüş halini sunmayı içeriyor. Haswell yepyeni bir mimari olacakken, Broadwell ise onun 14nm’ye küçültülmüş hali olacak.
 
İşlemci ve Anakart Bir Arada
 
Intel, Broadwell ile çok radikal bir adım atmaya hazırlanıyor. Günümüzde işlemciler, anakarttan ayrı olarak durabilen, anakartın üzerindeki sokete kullanıcı tarafından yerleştirilen bileşenler. Ancak Broadwell’de bu durum değişecek. Broadwell mimarisine sahip olan işlemciler anakartın üzerinde gelecek. Yani anakart ile işlemci bir arada olacak.
 
Bu durum donanım dünyasında epey bir değişikliğe neden olacak. Tüm anakartlar üzerinde işlemcisiyle birlikte satılacak. Bunun pazarı nasıl etkileyeceği merak ediliyor. İşlemci anakart uyumu konusunu son kullanıcının kafasını karıştırmayacak şekilde çözecek olan bu çözümün eksisi ise artık anakart değiştirmeden işlemcimizi değiştirmemizin mümkün olmaması olacak.

kaynak: techno-labsEtiketler : işlemc   anakart   intel

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle