Sağlık Teknolojisi arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Kesik kol yerine robot el


Avrupalı bilimadamları, kolu kesilen bir kişiye düşünce gücüyle hareket edebilen robot el taktılar.

Bilim adamları, bir ay süren deneyde, ilk kez bir hastanın, sinir sistemine bağlanan biyomekanik eliyle, düşünce gücünü kullanarak karmaşık hareketler yapabildiğini bildirdiler.

İtalyanların başını çektiği bilim adamları ekibi Roma'da yaptıkları basın toplantısında, trafik kazasında dirseğinden itibaren sol kolunu kaybeden Pierpaolo Petruzziello adlı hastanın koluna geçen sene elektrodlarla protez bağladıklarını, elektrodların bağlı olduğu bir ay süreyle hastanın parmaklarını hareket ettirmeyi, yumruk yapmayı ve eşyaları tutmayı öğrendiğini anlattılar.

Bilim adamları, deney süresince protezi kola takmadıklarını sadece elektrodlarla bağladıklarını vurguladılar.

Basın toplantısında 26 yaşındaki Petruzziello'nun konsantre olarak elini nasıl hareket ettirdiğinin görüldüğü bir video da gösterildi.

Avrupa Birliği'nin finanse ettiği 2 milyon avroluk projenin tamamlanması 5 yıl aldı.

Uzmanlar, deneyde protezin hastaya bir ay bağlı kaldığını hatırlatarak, protezin daha uzun süreli bağlı kalacağı bir deneyin yapılabilmesi için en az 2-3 yıl gerekeceğini söylüyorlar. Bilimadamlarının ilk önce saç teli inceliğindeki elektrodların daha uzun süre bağlı kalıp kalamayacağını araştırmaları gerektiği belirtiliyor.

Kesik kol yerine robot elEtiketler : Robot   Robot teknolojisi

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle

Yorumlar
zekeriya budak
Yorum : 2001 yılında kaza sonucu elimi kaybettim almanların 2 ci dünya savaşında gazileri için yapılan açma ve kapamaya yarayan protez kullanıyordum düşünülenin tam aksine hareketlerimi kısıtladı ağırlığı cabası iyi protezler zaten yurtdışından geldiği için ateş pahası kimbilir bu protezin fiyatı kaç onbin avro olur keşke sağlık araç gereçleri ülkemdede üretilse