Bilim ve Teknoloji arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Konya ovasında insansı robot üretilecek


Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, "2015 yılında insansı robotların seri üretimine başlayacağız.

Seri üretim başladıktan bir süre sonra bu robotların tanesi 2-3 bin liraya alınabilecek" diye konuştu.

Yazılım sektöründe faaliyet gösteren Akınsoft firması Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, 2 ay önce insansı robot üretimi için Ar-Ge çalışmasına başladıklarını söyledi. Özgür Akın, Konya'da bulunan Akınsoft Plaza'da, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, 14 yıl önce genç bir ekiple yola çıktıklarında büyük hedefler belirlediklerini, bu hedeflere bir bir ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Bugüne kadar 140'ı aşkın yazılım programıyla sektörde önemli bir noktaya geldiklerini anlatan Akın, ''bugün plazamızda 50'yi aşkın kalifiye personel ile üretim yapıp 11 ülkeye ürün satıyoruz'' dedi.

Firma olarak yenilikçi bir bakış açısına sahip olduklarını ve sadece Türkiye'de değil dünyadaki rakip firmalarla, özgün ve yaratıcı projeler ortaya koyarak rekabet ettiklerini belirten Akın, ''İstanbul'daki plazamızı da kasım ayında açıyoruz. Bu plaza, Akınsoft'un İstanbul Bölge Müdürlüğü olacak, merkez yine Konya kalacak'' diye konuştu.

2010 yılında robotiks teknolojiler alanında başlatmayı planladıkları Ar-Ge faaliyetlerine, belirledikleri tarihten bir yıl önce başladıklarını ifade eden Akın, şunları kaydetti: ''2 ay önce insansı robot üretimi için Ar-Ge çalışmasına başladık. 2015 yılında da insansı robotların seri üretimine başlayacağız. Ar-Ge çalışmalarına 1 milyon lira, yatırım için ise 10 milyon lira harcamayı öngörüyoruz. Yazılım konusundaki çalışmalarımızı, insansı robot üretimine kaydırıyoruz. Çünkü, dünyada yazılımın gideceği yönün, insanlara daha iyi hayat şartları sağlamak için insansı robot üretimi olduğuna inanıyoruz.''

2015 yılında seri üretime başlamayı planladıkları robotların kesinlikle hayal ürünü olmadığını anlatan Akın, dünyada robot üretim Ar-Ge çalışmalarına daha önce başlayan dev firmaların bulunduğunu, ancak bu işin beyin gücüne dayalı bir yaratıcılık işi olduğunu, bu nedenle aradaki farkı hızla kapatacaklarına inandıklarını vurguladı.

Robotlar ne iş yapacak

Robot üretim projesinde öncelikli hedeflerinin, insanların iş yükünü azaltmak ve kaba işler yerine fikir üretimine dayalı daha hafif işler yapmalarını sağlamak olduğunu aktaran Akın, şunları kaydetti: ''Bu robotlarla, insanlar artık 8-12 saat yerine 6 ya da 4 saat çalışacak. Kendilerine daha fazla vakit ayıracaklar. Bu durum insanların işsiz kalmasına neden olmayacak. Çünkü biçerdöverler icat edildiğinde de 'insanlar işsiz kalacak' denmişti, fakat tam tersi oldu. Firmamızda yaratıcı genç beyinleri istihdam ediyoruz. 2015 vizyonumuz, insan hayatını kolaylaştırmak için yapay zeka yazılımlarıyla robotlar üretmektir. Yazılımdan ziyade mekatronik (elektrik-elektronik ve mekanik birleşimi) makineleri yazılım ile kontrol ederek robotiks teknolojiler alanında insansı robotlar üretmeyi planlıyoruz. İnsan hayatını kolaylaştıracak ve yapay zeka yazılımlarıyla çalışan bu robotlar, çeşitli kurum ve kuruluşlarda personel olarak çalışacak, restoranda garson olacak veya evinizin bahçesini düzenleyen bir bahçıvan, mutfağınızda çalışan bir yardımcı olacak. Seri üretim başladıktan bir süre sonra bu robotların tanesi 2-3 bin liraya alınabilecek.''

Akın, bu robotların hemen her işte kullanılabileceğini, sadece eğitimde kullanılmasının zor olduğunu, çünkü eğitimde öğretmenin yerini robotların almasının şu an için düşünülemeyeceğini sözlerine ekledi.

Konya ovasında insansı robot üretilecekEtiketler : robot   robotlar   robot teknolojisi

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle

Yorumlar
hu ya
Yorum : aha valla insanlık gidiyor yapay zeka neyim bunlar bozmasın bizi :) şaka maka ülkemizde böyle bir proje yapacakları için akın soft u tebrik ederim ama kendi kendine karar verip icraat yapan robotizmaların insan ırkı üzerindeki etkileri yönünde olumsuz düşüncelerim var saygılarla