Savunma Teknolojisi arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Kumandalı Makineli Tüfek


Sınır karakolları için kumandalı makineli tüfek yaptı

Mersin Fen Lisesi öğrencisi Recep Gökselli, sınır karakollarının ve önemli güvenlik noktalarındaki insan kaynaklı güvenlik zaaflarını en aza indirmek amacıyla uzaktan kumandalı makineli tüfek platformu tasarladı.     

Gökselli'nin tasarladığı ve panelden kontrol edilen cihaz, Ankara'da 13-15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Tübitak "Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması" finallerine katılmaya hak kazandı.

Lise 2. sınıf öğrencisi Gökselli, Çukurova Üniversitesi Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen TÜBİTAK "Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması" Adana bölgesi ödül töreninde yaptığı açıklamada, "Uzaktan Kumandalı Makineli Tüfek Platformu RG-10" projesini geçen yıl hazırladığını söyledi.

Projesini sınır karakollarında mücadele eden güvenlik güçlerine destek olmak amacıyla hazırladığını belirten Gökselli, tasarladığı platform hakkında şöyle bilgi verdi:

"Çalışmama, bir adet oyuncak tüfek, sağa, sola, yukarı ve aşağı manevraları sağlayacak motor temin ederek başladım. Bu motor tüfeğin sağa, sola 350, yukarı aşağı 50 derece dönebilmesini sağlıyor. Oluşan bu sistemi taşımak için bir üç ayak elde ettim ve sistemi onun üzerine monte ettim. Çalışmamız uzaktan kumandalı olduğundan nişan alabilmek için dürbün kısmına kablosuz bir parmak kamera yerleştirdim. Ardından bir kontrol paneli tasarladım. Bir telekomünikasyon şirketinden aldığım yardımla da bir alıcı ve verici devresi geliştirdim. Kameradan gönderilen görüntüyü alabilmek için bir araç monitörü temin ettim. Tasarladığım panelle silah, uzaktan kumanda yardımıyla rahatlıkla kontrol edilebiliyor. Sistemle can kaybı en aza indirilmiş olacak."

Gökselli, projesine benzer çalışmaların bulunduğunu, ancak kendi platformunun daha portatif olduğunu savundu.

Uzaktan kumandalı makineli tüfek platformunun, sınır karakolları, önemli güvenlik noktaları, güvenliğin sağlanmasında zorlukların yaşandığı yerlerde yararlı olacağını düşündüğünü belirten Gökselli, projesi ile TÜBİTAK "Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması" finallerine katılmaya hak kazandığını kaydetti.

TÜBİTAK "Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması"nın Ankara'da 13-15 Mayıs tarihleri arasında düzenleneceği bildirildi.

kaynak: cnnturkEtiketler : TÜBİTAK

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle