Doğa Bilimi arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Leiurus abdullah bayrami


Türk bilimadamları yeni bir akrep türü keşfetti ve yeni akrebe Türk ismi kondu. Dünyanın en zehirli akreplerinden. Yayıldığı alan ise güneydoğu

Yeni keşfedilen akrep türüne, araknoloji dünyasına büyük katkıları olan Prof. Dr. Abdullah Bayram'ın adı verildi.

Leiurus abdullahbayrami" adındaki yeni tür, dünyanın en saygın akrepbilim dergisi olan ve ABD'de yayımlanan "Euscorpius" adlı bilimsel dergide yer alan makale ile dünyaya tanıtıldı.

Araknoloji Derneği Başkan Yardımcısı Kadir Boğaç Kunt, keşfi şöyle anlattı:
"Keşfimize kadar, 'Leiurus abdullahbayrami'nin, dünyanın en zehirli akrep türü olarak bilinen 'Leiurus quinquestriatus' olduğu zannediliyordu. Şu an bu türün zehrinin etkisi de tarafımızdan araştırılmaktadır. Ancak bir kıyaslama yapmak gerekirse, ülkemizin Güneydoğusu'nda sık sık sokma vakalarının yaşanmasına sebep olan ve bölgede 'Kalın Kuyruklu Siyah Akrep' olarak bilinen Androctonus crassicauda türünün zehrinden iki kat daha kuvvetli bir zehre sahiptir."

Leiurus abdullah bayramiEtiketler : Hayvanlar alemi   Akrep.Yeni tür

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle

Yorumlar
Neslin Özgüroğlu
Yorum : Güneydoğu gezilerimiz sırasında ilk defa akreple tanışmıştım. o kadar hızlı hareket ediyorlar ki inanamadım. Bir baktım bana doğru son sürat koşan birşey var. akrep innılmaz hızlı hareket eden bir hayvan, bana kalsaydı, şimdiye akrep tarafından mefta edilmişti. Yanımda o köyde oturan 12-13 yaşınlarındaki kız çocuğu o kadar sakin bir şekilde daaaaan diye gayet doğal bir şekilde akrebi öldürdü., sonuçta insan oğlunun elinde süper zehirlisi bile kurtulmuyor. :))) yinede son bulunan akrep türü çok tehlikeli dilerim kimse karşılaşmaz. Euscorpius" adlı bilimsel dergide yer alan makale ile dünyaya tanıtıldı. 'Kalın Kuyruklu Siyah Akrep' olarak bilinen Androctonus crassicauda türünün zehrinden iki kat daha kuvvetli bir zehre sahiptir."
alp
Yorum : Neslin bak şimdi o akrebe ve bayana çok kızdım:)İnsan bırakır akrebi, seni bir tur koştursaydı dimi:)tüüüh son şansımızda uçtu:)