İnternet Teknolojisi arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Limitsiz internet devri bitiyor


BTK'nın kamuoyu görüşüne sunduğu yeni tarife taslağı ile limitsiz internet bağlantısı hayal oluyor

Türk Telekom'un BTK'ya gönderdiği tarife düzenleme çalışması kamuoyu görüşüne sunuldu. 28 Ağustos tarihine kadar görüş almaya devam edecek olan BTK'nın herhangi bir değişikliğe gitmeden taslağı olduğu gibi onaylaması bekleniyor. Peki, yeni düzenleme neler getirecek? Neler götürecek.

Öncelikle şu anda adsl aboneleri tarafından en çok tercih edilen limitsiz tarifelere yeni abone alımı durdurulacak. Yani; 512 Kbit, 1 Mbit, 2 Mbit, 4 Mbit, 8 Mbit ve 16 Mbit hızında limitsiz erişim diye bir paket artık olmayacak!

Aynı şekilde yeni devreye alınan VDSL2 aboneleri için hazırlanmış olan 16 Mbit ve 32 Mbit'lik limitsiz pakaetler de iptal edilecek.

Şu anda 8 Mbit'e kadar hızlı ve 15 GB adil kullanım kotalı olan pakette iyileştirmeye gidilerek kota miktarı 25 GB'a çıkarılacak. 25 GB aşıldığında ise internet bağlantısı kesilmeden bağlantı hızı 1 Mbit'e düşürülecek. Ayrıca 8 Mbit'e kadar 50 GB kotalı yeni bir paket de devreye alınacak.

Yeni tarifler şöyle:

8 Mbit'e kadar hız, 25 GB Adil Kulanım Kotalı
8 Mbit'e kadar hız, 100 GB Adil Kulanım Kotalı
16 Mbit'e kadar hız, 50 GB Adil Kulanım Kotalı
32 Mbit'e kadar hız, 50 GB Adil Kulanım Kotalı
50 Mbit'e kadar hız, 100 GB Adil Kulanım Kotalı
100 Mbit'e kadar hız, 100 GB Adil Kulanım Kotalı

Tüm paketlerde kota aşıldığı anda erişim hızı 1 Mbit'e düşürülecek. Türk Telekom'un bu paketleri "Kotasız" olarak adlandırması da ayrıca kafaları karıştırıyor. Kota aşımı durumunda ekstra bir ücret alınmaması ve bağlantının kesilmemesi sebeiyle kotasız dense de kullanıcıların erişim hızının 16 Mbit, 32 Mbit gibi yüksek hızlardan 1 Mbit'e düşürülüyor olması bu paketlerin tam anlamıyla kotasız olmadığını gösteriyor.

Bunların dışında bir de gerçekten kotalı paketler var. Yani kotayı aştığınız anda faturanıza ekstra ücret yansıtan meşhur kotalı paketlerden söz ediyoruz. Onlarda da şu şekilde gelişmeler yaşandı;

1 Mbit'e kadar hız, 4 GB kotalı
1 Mbit'e kadar hız, 6 GB kotalı
1 Mbit'e kadar hız, 9 GB kotalı

2 Mbit'e kadar hız, 4 GB kotalı
2 Mbit'e kadar hız, 6 GB kotalı

8 Mbit'e kadar hız, 4 GB kotalı
8 Mbit'e kadar hız, 6 GB kotalı
8 Mbit'e kadar hız, 12 GB kotalı

16 Mbit'e kadar hız, 5 GB kotalı
32 Mbit'e kadar hız, 10 GB kotalı
50 Mbit'e kadar hız, 15 GB kotalı
100 Mbit'e kadar hız, 20 GB kotalı

Bu paketlerde yapılan yeni uygulamaya göre bir fatura üst limiti belirlenecek. Fatura üst limitine ulaşıncaya kadar aşılan her 1 MB veri başına yaklaşık 0,005 TL ekstra ücret alınacak. Fatura üst limitine gelindiğindeyse satın alınan paket hangisi olursa olsun bağlantı hızı 1 Mbit'e düşürülecek.

Açıklanan tasakta geçen ücretler ise KDV ve ÖİV olmadan Al-Sat modeli için taban fiyatlar. Yani taslak onaylandığında bu ücretlerin oldukça üstünde rakamlarla karşılaşacağız.

8 Mbit'e kadar hız, 25 GB Adil Kulanım Kotalı 35 TL
8 Mbit'e kadar hız 100 GB Adil Kulanım Kotalı 56 TL
16 Mbit'e kadar hız, 50 GB Adil Kulanım Kotalı 40 TL
32 Mbit'e kadar hız, 50 GB Adil Kulanım Kotalı 45 TL
50 Mbit'e kadar hız, 100 GB Adil Kulanım Kotalı 72 TL
100 Mbit'e kadar hız, 100 GB Adil Kulanım Kotalı 90 TL


1 Mbit'e kadar hız 4 GB kotalı 18 TL + kota aşım ücreti
1 Mbit'e kadar hız 6 GB kotalı 19 TL + kota aşım ücreti
1 Mbit'e kadar hız 9 GB kotalı 28 TL + kota aşım ücreti

2 Mbit'e kadar hız 4 GB kotalı 19 TL + kota aşım ücreti
2 Mbit'e kadar hız 6 GB kotalı 22 TL + kota aşım ücreti

8 Mbit'e kadar hız 4 GB kotalı 19 TL + kota aşım ücreti
8 Mbit'e kadar hız 6 GB kotalı 24 TL + kota aşım ücreti
8 Mbit'e kadar hız 12 GB kotalı 30 TL + kota aşım ücreti

16 Mbit'e kadar hız 5 GB kotalı 21 TL + kota aşım ücreti
32 Mbit'e kadar hız 10 GB kotalı 30 TL + kota aşım ücreti
50 Mbit'e kadar hız 15 GB kotalı 43 TL + kota aşım ücreti
100 Mbit'e kadar hız 20 GB kotalı 63 TL + kota aşım ücreti

Fiyatların birbirlerine olan yakınlığından dolayı 1 Mbit ve 2 Mbit'lik kotalı paketler son derece anlamsız bir hale geliyor. Düzenleme devreye alındığında bu paketleri zaten kimse seçmek istemyecektir.

Hem adil kullanım kotalı hem de normal kotalı kullnıcıların büyük bir çoğunluğunu 8 Mbit hızına taşıması muhtemel bu düzenleme, kullanıcıları hızlandırması açısından olumlu görünse de ayda 25 GB üzerinde trafiğe sahip kullanıcılar için son derece kötü sonuçlar doğuracak. Bütün bunların yanında "ben kota falan istemiyorum" diyen kullanıcılar için ise hiçbir seçenek sunulmuyor

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle

Yorumlar
ilhan gönültaş
Yorum : Sadece adsl ttnettemi?
serkan can
Yorum : yani varya su güzelim ülkemizde halen insanları koyun niyertine sayıyorsunuzya telekom size diyecek söz bulamıyorum birileri içeriden cıkıyor işine gelmeyenler tabiki veya patroncuklarına yalakalık yapacaklar diye siz cıkın yaa su paketleri soyle bi düzennlesekte ya yerseler hesabıki bizim kullanıcılarımızda yemek zorunda bırakılıyor secenek yok zaten halen ne yapmaya calısıyorsunuz inanın çözemedik sizleri gitti bi almanya en azından almanya kadar olamadınız yazıklar olsun sizlere iyice maffettiniz iletişimi bakın bir gun gelecek inanın bana kullanıcı insanlarr size bir boykot cekecek akıllara zarar kendiniz zarar edeceksiniz yazık günah oynamayın kullanmayın insanları
önder
Yorum : o kadar sey yazıldı anlatılanları anladıgım kadarıyla 8 mb a kadar 25 gb kotalı kullanmak en mantıklısı hem kotayı asınca + bı ucrette odemıormussun yanlıs mı anlamısım?
Ensar
Yorum : İnterneti kestiririm daha iyi :)
Şahin
Yorum : 8 Mbit'e kadar hız, 25 GB Adil Kulanım Kotalı 35 TL. İnternet kullanıcıları icin gercekten süper bi tarife zaten sınırsız kullananlarında 25 gb kotayı buldukları soylenemez.
sezgin
Yorum : şimdi birde adil kullanım diye birşey çıktı. sinekten yağ çıkarmaya üstlerine yok bunların. adil kullanım nedir ya ben adil kullanmak istemiyorum, tivibu diye bişey çıkartılar, internet ten tv peki bunu nasıl kullanabileceğiiz? 10 günde bütün kotayı bitirir bu özellik... bir de aylık 4 tl ücret ödeniyor bu özellik için... fiyasko
metin coşkun
Yorum : sezgin kardeşim,size katılıyorum.vatandaş sınırsız diye almış ,bakın SINIRSIZ diyorum ve sınırsız diye aldığımız tarifeler ne yazık ki kotalı....ve 6 ayda 50 tane tarife...bu nedir kardeşim.vatandaş ne yapsın yahu? İşin komik yanı,kampanyalı tarife kullanıyosun ama evi arayıp hanım ef..b.efendi..eee?şöyle şöyle kampanyamız var faydalanmak istermisiniz?...hani bana kampanyalı tarifeden aboneydim...bu neyin kampanyası şimdi?neyse bu mevzu bimez.... SAYGILAR....