Savunma Teknolojisi arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

MehmetChip, Uyutmayan Kask


Lise öğrencilerinin tasarladığı "MehmetChip" özellikleriyle dikkat çekiyor.

Lise öğrencileri, nöbette uyuyan askerleri titreşimle uyandırmaya çalışan, başarılı olamaması halinde birliğini uyaran kask geliştirdi.

''MehmetChip'' Uyandıracak
TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Sergisinde, Hürriyet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri Yusuf Makara ve Kubilay Gülay'ın, öğretmenleri Ahmet Kaya'nın danışmanlığında geliştirdiği ''MehmetChip'' adlı proje dikkati çekti. Ahmet Kaya, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da nöbet sırasında soğuk hava ya da yorgunluk nedeniyle uyuyan askerleri titreşimle uyararak uyandırmaya çalışan ve radyo frekansıyla birliğini uyaran kask geliştirdiklerini söyledi.

Nöbet sırasında giyilen kaskın içine kendilerinin programladığı elektronik bir devre yerleştirdiklerini ifade eden Kaya, şu bilgileri verdi:

''Asker kaskı giydiğinde birliğine radyo dalgalarıyla bilgi gönderiliyor. Kask giyildikten sonra asker sağa-sola, arkaya-öne doğru başını koyarak uyursa kask içerisindeki titreşim motorları çalışarak askeri uyandırmaya çalışıyor. Aradan 10 saniye geçtikten sonra asker halen uyanmamışsa titreşim devam ediyor. Aynı zamanda da birliğindeki alıcıya askerin uyuduğuna ilişkin uyarı sinyali gönderiyor. Askerin uyuduğundan haberdar olan üstleri nöbet bölgesine gelerek müdahalede bulunuyor. Kask
giyildikten belirli bir süre sonra çıkarılırsa da sistem kaskın giyilmediğini algılıyor ve merkeze 'kask çıkarıldı' bilgisini gönderiyor.''

Kaya, kaskın nöbet sırasında rahatsızlanarak yere düşme ya da vurularak yaralanma gibi durumlarda da sinyal gönderdiğini kaydederek, bu tür olumsuz durumlarda da en kısa zamanda müdahale şansı doğduğunu sözlerine ekledi.

kaynak: trthaber
 Etiketler : TÜBİTAK   

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle