Bilim ve Teknoloji arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Mikro helikopter robotlar


Pennsylvania Üniversitesi, en son algılama ve otomasyon teknolojisine sahip Quadrotors (dört pervaneli mikro helikopterler) robotlarına ait video yayımladı.

Robotbilim mucizesi
Çeşitli formasyonlar halinde mükemmel bir düzen içinde hareket eden uçan mikro robotlar, robot bilim teknolojisinde gelinen noktayı gözler önüne serdi.

Üniversite’nin GRASP (Genel Robotbilim, Otomasyon, Hissetme ve Algılama) laboratuarlarında geliştirilen, kendi başına hareket edebilen mikro helikopterler, mükemmel bir düzen içinde hareket edebildikleri gibi çok esnek manevralar gerçekleştirebiliyor.

Projede yer alan bilim insanlarının hazırladığı etkileyici videoda, mikro helikopterlerin yön değiştirdikleri, engelleri manevra kabiliyetleriyle aşmaları ve hatta havada sekiz rakamını oluşturdukları görülüyor.

GRASP laboratuarında çalışan Kmel Robotics ekibi, yaklaşık 20 quadrotor üretti. Laboratuarda çalışmalar şu an quadrotorların birbirleriyle iletişim halinde bozulmayan bir düzen içinde uzun süre uçabilmesini sağlamak.

ABD’li bilim adamları , quadrotors gibi mikro robotların arama ve kurtarma görevleriyle, gözetleme amaçlı kullanılabileceğini belirtti.

kaynak: ntvmsnbc.com
Etiketler : Robotbilim   Bilim Adamları   Robot

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle

Yorumlar
mevlüt akdoğan
Yorum : videoyu sayın kılıçtaroğluna izletmek mümkün olsada idi bizim nelerle uğraşmamız gerektiğini kavrarmı acaba diye merak ediyorum