Google, IBM, Mellanox, NVIDIA ve Tyan liderliğinde Veri Merkezleri için Geliştirme GrubuYeni nesil veri merkezlerine bir inovasyon dalgası getirecek OpenPOWER Konsorsiyumu dünyanın lider Teknoloji ve bilişim şirketleri Google, IBM, Mellanox, NVIDIA ve Tyan’ın öncülüğünde kuruluyor. IBM POWER’ın ilk kez açık geliştirme için kullanılabilir hale getirildiği bu güçlü ekosistem, pazara çeşitli yeni teknoloji seçenekleri kazandıracak.

 
Google, IBM, Mellanox, NVIDIA ve Tyan, IBM POWER mikroişlemci mimarisine dayalı açık geliştirme ortaklığı OpenPOWER Konsorsiyum’u kurma planlarını duyurdular. Konsorsiyum; yeni nesil, büyük ölçekli ve bulut veri merkezleri geliştiricilerine ileri seviyede sunucu, ağ, depolama ve GPU ile hızlandırma teknolojisi aracılığıyla daha fazla seçenek, kontrol ve esneklik sağlamayı hedefliyor.
 
Bu girişim, POWER ürününü ilk kez açık geliştirme için kullanılabilir hale getirdiği gibi başkalarına da POWER IP’sini lisanslama imkânı tanıyarak platformda yer alacak yenilikçiler ekosistemini genişletiyor.
 
Konsorsiyum, temel yonga işlevlerini kontrol eden yazılım destekli POWER donanımını açık kaynak olarak sunacak. Böylece IBM ve Konsorsiyum, çeşitli programlama iş yükleri için yeni sunucu donanımı stilleri oluştururken eşi görülmemiş özelleştirmeler sunabilecek.
 
IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu bu konuyla ilgili şunları söylüyor: “OpenPOWER Konsorsiyumu’nun kurucu üyeleri, veri merkezi inovasyonunda yeni nesli temsil ediyor. Yeteneklerin ve varlıkların POWER mimarisi çevresinde birleştirilmesinin sektördeki inovasyon hızını büyük ölçüde artırmayı sağlayacağına inanıyorum. Geliştiriciler artık ilk kez, genişletilmiş ve açık sunucu teknolojileri grubuna erişebilecekler. Bu tür bir  ‘işbirliğine dayalı geliştirme’ modeli, veri merkezi donanımının tasarlanma ve devreye alınma biçimini değiştirecektir.” 
 
Konsorsiyum çerçevesindeki ilk işbirliğinin bir parçası olarak NVIDIA ve IBM şirketleri, CUDA GPU ve POWER ekosistemlerini entegre etmek için bir arada çalışacaklar. 
Bu Habere Yorum Yap