Teknoloji Tasarım arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Robot elbise


Japonlar tarafından giyeni on kat güçlendiren elektrikli bir dış iskelet üretildi.

Bu ay içerisinde Japonya'da mütevazi bir törenle tanıtılan ve "Hibrit Destekleyici Kol/Bacak Uzvu (HAL)" adı verilen bu giysimsi dış iskelet dünyanın ilk tam fonksiyonlu robot iskeleti oldu ve giyenin gücünü ve becerilerini hayal edilenin ötesinde artırıyor.

The Times Gazetesi'nin haberine göre, bu robot giysi Cyberdyne denilen bir Japon firması tarafından geliştirildi ve sadece giyen kişi istediğinde hareket ediyor. Cilde takılan ve beynin belirli bir hareketi gerçekleştirmek için sinir sistemi aracılığıyla yolladığı elektrik dalgalarını algılayan sensörler aracılığıyla çalışıyor. Bu sensörler sinyali algılayıp robot giysinin elektrikli kol ve bacak kısımlarına yönlendiren bir bilgiayara bağlı. Sinyal algılanır algılanmaz, robot giysi, gerçek ayak kası harekete geçmeden önce hızla hareket ediyor.

Giysinin üst kısmı kol gücünü artırıyor; örneğin deneme sırasında giysiyi giyen kişi 40 kg. Ağırlığındaki üç çuval pirinci rahatlıkla havaya kaldırdı. Giysi giyen kişinin güç oranına göre ayarlı yani daha güçsüz birisi hareket ettiğinde robot giysi daha fazla yardımcı oluyor. İki yıl önce bu giysinin prototipini giyen bir dağcı, elleri ve ayakları felçli olan bir kişiyi yaklaşık 4200 metrelik Breithorn dağının zirvesine kadar sırtında taşımıştı.

Cyberdyne firması 500 adet robot giysinin alt vücut parçalarını bir sene boyunca aylık 1300 pound fiyatla kiralamayı planlıyor ve bazı Japon ve Hollandalı firmalarla bu teknolojinin kiralanması için anlaşmalar yaptı.

Rehabilitasyon aracı olarak dizayn edilen robot giysi, yaşlı ve fiziksel engelli kişilere hareket ve güç kazandıracak. Bu teknolojinin askeri ve endüstriyel amaçlarla da kullanılabileceği belirtiliyor. Giysinin üst vücut parçaları ile herhangi bir bilgi henüz açıklanmadı.Etiketler : Robot

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle

Yorumlar
Anıl UĞURLU
Yorum : SOKAK KAVGALARI ARTACAK
Mehmet Ziya
Yorum : beyine göre hareket ediyor he.şaşırtıcı gerçekten
Türkan UZEL
Yorum : Bence çok güzel zaten japonlardan da bu beklenir onlar her şeyi yaparlar çok tebrik ediyorum keşke türkiye de yapabilseydi!!!!!!!!!! :D :)
Rıfat Yıldız
Yorum : Bu robot giysi ile ilgili herkesten cok sey biliyorum basına ilk tanıtıldıgı gunden beri cyberdyn ile yazısıyorum yani japonyada herkes beni tanıyor dersem yalan olmaz cunku omurilik felciyim ama bu robot giysinin piyasada olması helede yakın bir zamanda olması cok zor cunku bir fabrika 1 senede 400 yada 500 adet uretebiliyor o yuzden kiralama one cıkıyor yani daha cok beklemek lazım hemde coook
serap tuncel
Yorum : benim kardeşim trafik kazası gecirdi beyin sapı koptu ve sağ tarafı felc oldu bu robot fizik tedavisinde ve iyileşip ayağa kalkmasına yardımcı oluyorsa kiralamk istiyoruz biz nereden bu robotu kiralarız nereden alırız qeri dönerseniz sevinirm telefon numaramızı verelim arayın lütfen 05345101456 acill olarak geri dönerseniz seviniriniz