ABD geleceğin zırhını geliştiriyorAmerikan ordusu, özel harekat ve operasyon timlerinin ihtiyaç duyduğu korumayı sağlamak amacıyla geleceğin süper zırhını geliştiriyor.

"TALOS" ismi verilen proje, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, ABD Ordusu Kara Kuvvetleri Ar-Ge Mühendisligi Komutanlığı (RDECOM) ile savunma sanayisinin önde gelen firmaları arasındaki işbirliğiyle gerçekleştirilecek. 

"İron Man" zırhı olarak da adlandırılabilecek tasarım, kurşunlara karşı dayanıklı olmanın yanı sıra kullanılacak nano teknoloji sayesinde tüm vücudu sararak hem güvenilir bir koruma hem de mobilite sağlayacak. 

ABD ordusundan yapılan açıklamaya göre, mermilere karşı ileri düzeyde bir koruma oluşturan tasarımın en dikkat çekici özelliklerinden biri, olası bir yaralanma durumunda zırh üzerinde bulunan sensörler aracılığıyla yara bölgesinin tespit edilerek, buraya tedavi edici köpük sıkılması. 

Gece dahil, 360 derece görüş yeteneği sağlayan kamera sisteminin bulunduğu tasarımın dış iskeleti manyetik bir saldırı veya elektrik akımı uygulandığında milisaniye içinde sıvı halden katı hale geçebilen manyetoreolojik sıvıdan oluşuyor. 

MIT Profesörü Gareth McKinley, TALOS projesinin "Terminatör" veya "İron Man"i hatırlattığını belirterek, yakın bir gelecekte bu tür kostümlerin gerçeğe dönüşeceğini ifade etti. 

Kara Kuvvetleri Ar-Ge Mühendisliği Komutanlığı bilim Danışmanlarından Yarbay Karl Borjes ise RDECOM, MIT ve projede yer alan diğer mühendislerin, zırhı her yönüyle mükemmel hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Borjes, projenin sadece koruma sağlamaya yönelik olmadığını, zırh üzerinde aynı zamanda bir iletişim merkezi, kendi kendine karar verebilen akıllı sistemler, sensörler ve minyatür tipte devrelerin bir arada olacağını kaydetti.
Bu Habere Yorum Yap