Bilim ve Teknoloji arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Tayfunlar büyük depremleri engelliyor


Bilimadamları, tayfunların küçük depremleri tetikleyerek büyük depremleri engellediğini açıkladılar. Bu, atmosferik olaylarla deprem arasında kurulan ilk bağ

Çin’in doğusunda, Büyük Okyanus’ta bir ada ülkesi olan Tayvan, dünyanın en hareketli tektonik plakalarından biri üzerinde yer alıyor. Ancak ülke bulunduğu alandaki depremsellikle karşılaştırıldığında geçmişte az sayıda büyük depremle karşılaştı.

Bu durumla ilgili yapılan açıklamalardan biri, ülkede yaşanan depremlere neden olan yer kabuğundaki hareketlerin saniyeler değil, dakikalar hatta saatler boyunca sürmesi, bunun da yaşanan depremlerin şiddetini düşürdüğü yolundaydı.

Tayvan Sinica Akademisi’nden bir grup bilimadamları ise yaşanan bu duruma farklı bir açıklama getirdi. Bilimadamları geçtiğimiz beş içinde yaşanan 20 küçük depremi inceledi ve bunların 11’inin yaşanan tayfunlarla eş zamanlı olduğunu gördüler.

Elde edilen sonuçların tesadüfle açıklanamayacağını savunan bilimadamları, tayfunlar sırasında yaşanan düşük atmosfer basıncının, yer kabuğunun daha sarsıntısız hareket edebildiği küçük depremleri tetiklediği ve bunun da büyük depremleri engellediği sonucuna vardı.

Sonuçları değerlendiren Washington Üniversitesi’nden Alan Linde, bunun aynı zamanda atmosferik olaylarla deprem arasında kurulan ilk bağ olduğuna dikkat çekti.

ntvmsnbcEtiketler : Bilimsel Araştırma

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle