Bilim ve Teknoloji arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Telefonun icadı


Telefonun icadı, Telefonu kim icat etti

Telefonun İcadı Alexander Graham Bell 1876 yılında telefonu icat etti. Telefonu icat eden Graham Bell 'in annesi doğuştan işitme engelliydi. Bell, tüm hayatını sağırların eğitimine adamıştı. Deneyleri sırasında, bir odadan diğerine gerdiği telin yansıttığı ses titreşimlerini duydu. Sağırlarla ilgili çalışmaları, Bell'i seslerin havadaki titreşimlerle nasıl oluştuğunu merak etmeye yöneltmiş, "armonik telgraf" adı verilen bir düzenek üstünde çalışırken, elektrik akımının konuşma sırasında oluşan titreşimleri andıracak biçimde değiştirilebileceğini buldu. Aslında telefonun ilk adımlarıda atılmış oldu.
Bell 1875 yılında sesin tel üzerinden bir başka yere gittiğini ortaya çıkardı. Ancak ses anlaşılmaz bir durumdaydı. 14 Şubat 1876 günü Bell telefonun patenti almak için başvuru yaptı. Bell'e 7 Mart günü istediği patent verildi. 174.465 nolu patentini alan Bell atölyede denemelerini sürdürürken telefonu çalıştırmak için kullandığı bataryadan pantolonuna asit döküldü. Yardımcısı Watson'u çağırdı:
Bell telefonla konuşurken, 1876 "Mr. Watson —Come here —I want to see you" ("Bay Watson. Buraya gelin. Sizi görmek istiyorum.")
Bell yardımcısını yardıma çağırırken farkında olmadan 10 Mart günü ilk telefon görüşmesini yaptı. Watson Bell'in sesini "telefon"dan duydu. ABD'nin 100’üncü kuruluş yıldönümüne denk gelen bu buluşu ona düzenlenen Yüz Yıl sergisinde birçok ödül kazandırdı.
Connecticut eyaleti ilk telefon şebekesine sahip kent oldu. İlk kadın santral memuru da Boston'da çalışmaya başlayan Emma Nut oldu.
Türkiye'de ilk telefon 1908 senesinde uygulanmaya başlandı. Kadıköy ve Beyoğlu santralleri 1911 senesinde hizmete açıldı. İlk otomatik telefon santralı 1926 senesinde Ankara'da kuruldu. Ardından diğer il merkezlerinde de telefon santralları kurulmaya başlandı.


Etiketler : Telefon

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle

Yorumlar
SAMET ÇALIŞKAN
Yorum : ÇOK GÜZEL OLMUŞ
Şafak Değirmenci
Yorum : Kaynaklara göre telefonu asıl icad eden Bell değil Antonio Meucci icad etmiştir. 10 dolar patent başvuru parası olmadığı için basvuru yapamamıştır.Daha sonra bu patent doğruluğu mahkeme kararıylada onanmıştır.