Bilim ve Teknoloji arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Tübitak'ın Ar -Ge Yardımlarındaki Uygulamacı Kuruluş Görevi Kaldırıldı


Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun Ar -Ge Yardımlarındaki Uygulamacı Kuruluş Görevi Kaldırıldı.

Haber, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik araştırma Kurumu'nun Ar -Ge Yardımlarındaki Uygulamacı Kuruluş Görevi Kaldırıldı. 
 
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun(TÜBİTAK) araştırma-geliştirme (Ar-Ge) yardımlarındaki uygulamacı kuruluş görevi kaldırıldı. Bundan sonra uygulamacı kuruluş Türkiye teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) olacak.

Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu'nun 98/10 Sayılı Araştırma-Geliştirme Yardımına İlişkin Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, bu destek ile Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından, sanayi kuruluşlarının Araştırma-Geliştirme projelerine sermaye desteği sağlanması ile kuruluşlarca yürütülen "Stratejik Odak Konuları Projeleri'ne ilişkin giderlerin hibe olarak Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'ndan karşılanması amaçlıyor. Daha önce Uygulamacı Kuruluş TÜBİTAK'ın görevi kaldırılarak sadece uygulamacı kuruluş, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı olacak.

-DESTEKLER KALDIRILDI-

Bünyelerinde veya Türkiye'de bünyeleri dışında AR-GE faaliyetinde bulunan kuruluşlara en fazla 3 yıllık, kavram geliştirme, teknolojik veya teknik ve ekonomik yapılabilirlik etüdü, geliştirilen kavramdan tasarıma geçiş sürecinde yer alan laboratuvar çalışmaları v.b. çalışmaları, tasarım ve çizim çalışmaları, prototip üretimi, pilot tesisin kurulması, deneme üretimi, patent ve lisans çalışmaları ve satış sonrasında ürün tasarımından kaynaklanan sorunların çözümü faaliyetlerine ilişkin harcamalara verilen yüzde 60'lık destek kaldırıldı. TÜBİTAK, kuruluşun yapmış olduğu faaliyetin Ar-Ge olup olmadığı, harcama miktarının söz konusu faaliyet ile uygunluğu ve destekleme oranı ile destekleme tutarları incelemeyecek. Merkez Bankası tarafından firmalara yapılacak ödeme esnasında ödenecek meblağın yüzde 6'sı, TÜBİTAK'a aktarılmayacak. Sanayi kuruluşlarının yararlanacakları temel destek oranına ilave destek kaldırıldı. Birden çok sanayi kuruluşunun TTGV veya Tübitak ile birlikte kurdukları şirketlerin Ar-Ge faaliyetleri kapsamındaki harcamaları verilen yüzde 60 oranındaki destekler kaldırıldı.

-HENÜZ ÖDEMESİ YAPILMAMIŞ OLAN PROJELERİN DÖNEMSEL DESTEK TUTARLARI TÜBİTAK BÜTÇESİNDEN ÖDENECEK-

Dış Ticaret Müsteşarlığı ile TÜBİTAK arasında düzenlenen Protokol uyarınca yürütülen "Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı" kapsamında önerilen projelerin değerlendirilmesine, destek kararı verilen projelere, tamamı TÜBİTAK tarafından karşılanmak üzere geri ödemesiz (hibe) destek sağlanmasına TÜBİTAK'ın mevzuatı çerçevesinde devam edecek. Tebliğin yayımı tarihinden önce, söz konusu program kapsamında TÜBİTAK tarafından dönemsel destek tutarı hesaplanarak Dış Ticaret Müsteşarlığına intikal ettirilmiş ve Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF)'den henüz ödemesi yapılmamış olan projelerin dönemsel destek tutarlarının tamamı TÜBİTAK bütçesinden ödenecek.
(ANKA)Etiketler : Ar-Ge   Tübitak

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle

Yorumlar
Serhan BAKIR
Yorum : Tübitak web sitesindeki duyuru sayfası desteğin kesildiğine ilişkin birşey belirtmiyor.. değişiklikle ilgili olarak şöyle bir açıklama var: "TÜBİTAK ile Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) işbirliğinde yürütülen “Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı”, Resmi Gazetede yayımlanan mevzuat değişikliği ile bundan sonra TÜBİTAK tarafından tek başına yürütülecektir."