Bilim ve Teknoloji arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

TÜBİTAK sırrını yarın açıklayacak


TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UEKAE) tarafından geliştirilen ve NATO envanterine giren 4'üncü Türk ürün olan kriptolu USB bellek ''SIR'', yarın TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi'nde düzenlenecek basın toplantısıyla tanıtılacak.

TÜBİTAK'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, NATO Askeri Komitesi tarafından onaylanmış, alanında tek ürün olan SIR, tüm gizlilik düzeylerindeki NATO verisini kriptolamak üzere kullanılabiliyor.

Kredi kartı boyunda, 14 milimetre kalınlığında ve sadece 90 gram ağırlığında olan SIR, kolayca taşınabilir olmasının yanı sıra içindeki bilgileri şifreli bir şekilde saklayabilme özelliğine sahip. Kaybolması veya çalınması durumunda içindeki bilgilere ulaşılamayan SIR'ın açılmaya çalışılması durumunda ise içindeki gizli bilgiler kendiliğinden siliniyor.

NATO Askeri Komitesi tarafından onaylanan 11'inci, NATO envanterine giren 4'üncü Türk ürün olan ''SIR'', Tübitak UEKAE tarafından tamamen yerli imkanlarla özgün bir tasarım ile geliştirildi. NATO'nun bu yıl ihtiyaç duyacağı 602 adet ürün TÜBİTAK UEKAE tarafından sağlanacak.

Konu ile ilgili olarak yarın TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi'nde basın toplantısı düzenlenecek ve SIR'ın yanı sıra NATO'ya sunulan diğer TÜBİTAK UEKAE ürünleri hakkında bilgi verilecek.

TÜBİTAK sırrını yarın açıklayacakEtiketler : Tübitak

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle