Sağlık Teknolojisi arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Tümöre nanorobotla saldıracaklar


Amerikalı araştırmacılar, kanda dolaşıp kanserli tümörü bularak içine giren ve hastalığa yol açan geni bloke edebileceği söylenen bir ‘nanoparçacık robot’ geliştirdi

Damarda hastalıklı hücreleri bulup yok etmeye programlı nanobotların kullanımını öngören ve insanda kullanılması mümkün olabilecek nanorobotik tedavide önemli gelişmeler sağlandı.

Önde gelen ilaç firmaları kanser, RNA müdahalesi (RNAi) adı verilen ve körlük veya AIDS gibi hastalıkların gelişiminde rol oynayan proteinleri üreten genlerin devre dışı bırakılması yöntemi üzerine çok sayıda çalışma yürütüyor.

Daha önce de, yağ veya lipidler kullanılarak, tümördeki hedefe varma yöntemleri geliştirilmişti. Pfizer, Roche ve Alnylam gibi ilaç devleri geliştirdikleri RNAi ilaçlarını hedefe götürmeye odaklanmıştı.

Araştırmaya önderlik eden, kimyasal mühendislik profesörü Mark Davis’in tümörün hedeflenen yere ulaşması ve mekanizmanın işlemesi açısından heyecan verici bir noktada olduklarını belirttiği yöntemde, kanserli hücreyi bulan parçacık içeriye girip müdahale edici RNA veya ‘siRNA’yı bırakıyor. Böylece ‘ribonükleotid redüktaz’ denen ve kanserin büyümesine yol açan proteini üreten gen bloke ediliyor.

Davis, bu tedavinin tümörü küçültüp küçültmeyeceğini henüz bilmediklerini ancak tedavinin güvenliği açısından da henüz bir şey söyleyemeyeceklerini söylüyor.

İLK DENEYLER BAŞARILI
Çeşitli tipte tümörlere sahip kanser hastalarında birinci aşama klinik deneylerinde hastalara 21 günde dört kez, 30’ar dakikalık seanslarla parçacıkların oluşturduğu ilaç verildi. Daha sonra alınan örneklerde, parçacıkların tümör hücrelerinin içine girdikleri anlaşıldı ve parçacığın yani robotun taşıdığı RNA’nın görevini yaptığı, kanserin gelişimine yol açan proteinin çalışmasını engellediği gözlendi.Etiketler : Robot   Nanoteknoloji

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle

Yorumlar
beşparasız blog
Yorum : İnşallah böyle birşey gerçekleşir de tümör denilen illetten herkes kurtulur.En çokta çocuklar.Rabbim hepsinin şifasını versin.