Teknoloji Tasarım arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Türk Yapımı kurtarma ve mayın robotu


Türk araştırmacılar, zorlu arazi şartlarında böcekler gibi hareket edebilen altı bacaklı robot 'SensoRHex'in üretimini tamamladı

Merdiven çıkma, seri şekilde zıplama, koşma, yüzme ve takla atma gibi hareketleri yapabilen robot, mayın arama ve afette arama kurtarma çalışmalarında kullanılabilecek.
TÜBİTAK desteğiyle ODTÜ ve Bilkent'li araştırmacılar tarafından üretilen robot projesini Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uluç Saranlı, ODTÜ öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Afşar Saranlı ve Yrd. Doç. Dr. Yiğit Yazıcıoğlu gerçekleştirdi. Projenin 2 yıl önce 250 bin TL'lik destek ile başladığını belirten Uluç Saranlı, 'SensoRHex'in kamera ve bilgisayar yazılımı arasında iletişim kurarak görüntü işleme ve algılama konularında oldukça ileri özelliklere sahip olduğunu anlattı. Çalışmalarının sonraki aşamalarında robotun kendi kendine çevresini algılayıp karar verebilmesini sağlayacak araştırmaları sürdürdüklerini kaydetti.

Robotun geliştirilmesiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü dile getiren Saranlı, asıl kullanım alanının afetlerde arama kurtarma, ileri istihbarat ya da mayın temizleme gibi uygulamalar olduğunu ifade etti. Robotun kullanım alanlarıyla ilgili de şu bilgileri verdi: "En önemli özelliği kendi kendine gidebilmesi. Mayın tarlalarının yüzeyi çok karmaşık olduğu için robotların buralardan geçebilmeleri mümkün olmuyor. Üzerine mayın arama donanımları konulduğunda robot başarıya ulaşır"Etiketler : Robot   Türk Yapımı

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle

Yorumlar
gerçek
Yorum : malesef Türk Yapımı değildir bostondynamics i araştırırsanız yıllar önce ürettiği bir hexapodal robottur ve türk aklı gibi bu projede çalışan bir uzmanımız proje bitince ayrılıp türkiyeye döner ve burada aynısını üretir, açıklamalarındada daha önce yapılmış birşey olduğunu aynısını burada ürettiklerini söyler ve çalışmalarının arama kurtarma yapabilecek mayın tarayabilecek bir robot üzerine olduğunu söyler. Yani bu robot etrafta dolanmaktan başka birşey yapmamaktadır. Mayın arama donanımı diye birşey de mevcut değildir. Basının olayı abartıp çarptırması söz konusudur. Bu projede uzmanların başarılarının devamını dilerim.