İzin verdiğiniz uygulamalara dikkat edinYaptığım araştırmalara göre android uygulama indirdiğimizde bizden istenen izin verme taleplerinin aslında uygualama ile bir ilgisinin olmadığı.

Googleplay'den bir uygulama indirdiğinizde uygulamayı çalıştırmak istediğiniz zaman sadece ilk kullanım esnasında karşınıza bir izin onay bildirimi çıkar.

Bir çoğumuz bu izin onay bildirimlerini okumadan kabul eder geçeriz ve böylelikle uygulamanın sizin izlinizle sosyal hesaplarınıza erişimine izin vermiş olursunuz.

Böylelikle fotoğraf galeriniz den istediğiniz fotoğrafı bu indirdiğiniz uygulama için kullanırken facebook twitter instagram vb. bir çok platforma bağlantılı olarak paylaşabiliyorsunuz.

Siz sadece bu yüzden izin verdiğinizi düşünürken olayın iç yüzü çok başka. Sizden aldığı izinleri kendi veri tabanlarında topluyor ve internet üzerinde forumlarda web sitelerde sosyal platformlarda takipçi satışı adı altında satış yapıyor.

Bir kişi veya kurum bu kişilerden takipçi satın aldığında sizin hiç haberiniz olmadan sizin hesabınızdan bu kişinin sayfası beğeniliyor, twitter hesabı takip ediliyor ve hatta instagram takipçisi dahi olabiliyorsunuz. Bunun tespiti çok kolay aslında, bu şekilde bir kaç programa izin verin ve sosyal hesaplarınızdaki takip ettiğiniz kişi sayısını kontrol edin.

Bir kaç gün bu takip listenizi kontrol ettiğinizde göreceksiniz ki sizin haberiniz olmadan başkalarını takip ediyorsunuz. Bu yeni spam uygulamalarına dikkat edin. İnstagram Facebook Twitter gibi sosyal hesaplarınızdan bağlantılı uygulamaları kontrol edin ve bilmediğiniz ne olduğunu anlamadığınız uygulama izinlerini kaldırın. Böylelikle bu kişilerden kurtulmuş olursunuz. 

Utgulamaya izin ver sana anında 50-100 takipçi verelim vaadinde bulunan uygulamalar sizden aldığı izin gibi daha önce başkalarından aldığı izinler sayesinde size kişilerden habersiz takipçi yolluyor, bir başka kişi takipçi yine aynı sizin gibi takipçi izni verdiğinde de bu defa sizin daha önce verdiğiniz izinle yeni gelen kişiyi takip etmiş oluyorsunuz.
Bu Habere Yorum Yap