İnternet Teknolojisi arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Yalın ADSL fiyatları


Yalın ADSL'e geçişle birlikte ücretlerde düşüş olması yerine tarifelere zam mı gelecek?

Türk Telekom, adsl aboneliği için sabit hat zorunluluğunu ortadan kaldıracak Yalın ADSL uygulaması için BTK'ya tarife ücretlerini bildirdi. Bu ücretler BTK'dan onay alırsa yürürlüğe girecek.

Türk Telekom'un önerdiği ücretleri inceleyen TELKODER, yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıklayarak ADSL tarifelerinde bir ucuzlamanın olmadığını aksine zam yapıldığını orata koydu.
Türk Telekom tarafından teklif edilen “Yalın ADSL” ücreti; “ADSL kullanım ücreti” ve “Yalın ADSL erişim ücreti” olarak iki ücretin toplanması ile elde edilliyor. "ADSL kullanım ücreti” ile mevcut ücretlere %18 zam yapılmak istendiği görülüyor.

TELKODER'e göre Türk Telekom tarafından 19,3 TL olarak teklif edilen “Yalın ADSL Erişim ücreti”nin en fazla 4,85 TL olması gerekiyor. Bugün HesaplıHatt abonesi olarak ve hiç telefon görüşmesi yapmayarak vergiler dahil sadece 9,33 TL sabit ücret odeyerek ADSL abonesi olmak mümkün iken, bu ücretin yerine 19,3 TL teklif edilmesi Yalın ADSL'e geçmeyi imkansız hale getiriyor.

TELKODER, Türk Telekom tarafından 38,69 TL olarak teklif edilen 2 MB /4 GB kotalı “Yalın ADSL” toptan alım ücretinin en fazla 16 TL olması gerektiğini açıklayarak BTK’nın teklif edilen ücretlerde gerekli indirimleri yapmasını istedi.

Yalın ADSL nedir?
“Yalın ADSL”, ADSL aboneliğinin gerçekleştirilmesi için herhangi bir sabit telefon aboneliği zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Bu uygulamayı, tüketici hakları ve genişbant internet hizmeti alanındaki rekabetin geliştirilmesi açısından son derece önemli bir adım olarak görüyoruz. Yalın ADSL uygulamasının başlatılması, tüketicilerin ADSL için iki ayrı başvuruda bulunma ve sabit telefon sabit ücreti ile ADSL hizmeti için iki ayrı ücret ödeme zorunluluğunu ortadan kaldıracak. Bu uygulamanın başlaması ile birlikte, tüketicilerin ADSL’den yararlanma maliyetinde düşme olacaktır.
Yalın ADSL hizmetinin başlaması ile birlikte tüketiciler, hizmet alacakları işletmeciler arasında seçim yapabilecek ve daha uygun fiyatlarla ADSL hizmeti alabilecekler. Ayrıca tüketiciler istedikleri takdirde sabit hatlarını iade ederek sadece internet hizmeti alabilecekler.

Yalın ADSL konusunda şimdiye kadar hangi çalışmalar yapıldı? “Yalın ADSL” konusunda ilk somut gelişme bir vatandaşımızın başvurusu üzerine Rekabet Kurumu tarafından alınan ve 2009 Temmuz ayından itibaren “Yalın ADSL” hizmeti sunumunun başlaması yönündeki kararı ile yaşandı. BTK, Yalın ADSL konusunu 2010 İş Planına aldı ve ardından Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin teklifi kamuoyu görüşü alınması amacı ile yayınlandı. Çok geç kalınmış olan Yalın ADSL hizmeti sunumunun bir an önce başlatılması gerekiyor.

Yalın ADSL neden şu anda uygulanamıyor?
Bu konuda gerekli düzenlemeler BTK tarafından tamamlanmadığı için uygulanamıyor.

AB ülkeleri ve diğer ülkelerde Yalın ADSL var mı?
Yalın ADSL hizmeti sunumu AB ülkelerinde zorunlu tutuluyor. Yalın ADSL hizmeti, Norveç, İsveç, Hollanda, İtalya, Fransa gibi ülkelerde başarıyla veriliyor. Tüketicilerin bu uygulamadan yarar sağlayabilmeleri için Yalın ADSL’in fiyatının çok dikkatli olarak belirlenmesi gerekiyor.

cnet türkiyeEtiketler : ADSL   Yalın ADSL

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle