Donanım Haberleri arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Yalın ADSL Kararı


ADSL hattını sabit telefon zorunluluğu olmadan kullanabilmeye imkan tanıyan Yalın ADSL uygulaması ile ilgili Rekabet Kurulu bir açıklama yaptı

Konunun Bilgi teknoloji ve İletişim Kurumu'nun (BKT) gündeminde olduğu ve BTK'nın onayından sonra yürürlüğe sunulacağını açıklayan Rekabet Kurulu, internet sayfalarında aşağıdaki açıklamayı yaptı.

Buna göre kullanıcılar Yalın adsl için bir süre daha beklemek zorunda kalacaklar. İşte kurumun resmi açıklaması:

Rekabet Kurulu, hatırlanacağı gibi 18.2.2009 tarihli ve 09-07/127-38 sayılı kararıyla ADSL hizmetinin sabit telefon aboneliğine bağlanması uygulamasına son verilmesi ve Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin yalın ADSL hizmetinin başlatılması için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) başvurmasına karar vermiştir. Kurul’un bu başvurunun Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından 3 ay içinde yapılması koşulunu da içeren bu kararı 27.4.2009 tarihinde kamuoyuna duyurulmuştur.

Rekabet Kurulu’nun kararına rağmen uygulamanın başlamaması tüketicilerin ve tüketici örgütlerinin süregelen tepkilerine neden olmakta, Kurumumuz yalın ADSL hizmetinin neden halen başlatılmadığı konusunda çok sayıda soru ile karşı karşıya kalmaktadır. Bahse konu uygulamanın, BTK tarafından onaylanacak bir tarife ile yürürlüğe girebilecek olması nedeniyle, Kurumumuza yapılan başvurular bakımından yol gösterici olması amacıyla bu açıklamanın yapılması ihtiyacı duyulmuştur.

Türk Telekomünikasyon A.Ş. Rekabet Kurulu’nun kararını takiben Kurumumuza gönderdiği yazıda, yalın ADSL uygulamasına geçilmesi için BTK’ ya 3.7.2009 tarihinde başvuruda bulunduğunu bildirmiştir. Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından gönderilen bir diğer yazıdan da söz konusu başvuruyu takiben BTK ile Türk Telekomünikasyon A.Ş. arasında bu konuda çeşitli toplantılar yapıldığı anlaşılmaktadır. BTK tarafından Kurumumuza gönderilen bilgilendirme yazısında ise Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin başvurusuna değinilerek konunun kendi görev alanlarında olduğu ifade edilmektedir.

Yukarıdaki bilgilerden anlaşılacağı üzere, Rekabet Kurulu kararında yer alan “yalın ADSL hizmeti sunmak üzere Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından 3 ay içinde BTK’ya başvuru yapılması” hükmünün gereği bu aşamada yerine getirilmiş durumdadır. Yalın ADSL uygulaması, ilgili tarife sistemine karar verip bu tarifeyi onaylayacak olan BTK’nın çalışmasını tamamlamasıyla başlayabilecektir.

Kurumumuz, Türk Telekomünikasyon A.Ş.’ye Rekabet Kurulu kararı ile getirilen yükümlülük açısından süreci izlemeye devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulurEtiketler : ADSL

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle