Bilim ve Teknoloji arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Yerçekimi Her Yerde Aynı Değil


Avrupa Uzay Ajansı (ESA), yerçekiminin dünyanın her yerinde aynı olmadığını, bu yönüyle yerkürenin bir "patatese" benzediğini tespit etti.

Avrupa uzay Ajansı  (ESA) bilim adamları , iki yıl önce fırlatılan Yerçekimi Alanı ve Okyanus Devridaim Denge Kaşifi (GOCE) adı verilen uydunun, bugüne kadar 70 milyon fotoğraf çektiğini bildirdi.

Veriler ışığında yerkürenin şu ana kadar yapılmış en detaylı yerçekimi haritasını hazırladıklarını belirten ESA Bilim adamları , fotoğraflardan elde edilen 50 saniyelik bir görüntü yayınladı.

Video klipte, yeryüzünün aslında “yamrı yumru bir patates” şeklinde olması dikkat çekiyor.

Buna göre, dünyanın bazı noktalarında yerçekimi yoğun, bazı noktalarında çok daha düşük. Patatesin üzerindeki eğimler gibi yerçekimi de yerküre üzerinde çukur veya yumrular oluşturuyor.

Haritadaki sarı ve kırmızı alanlar, yerçekiminin normalden fazla olduğu bölgeleri, mavi alanlar ise normalden az olduğu yerleri ifade ediyor.

ESA, okyanusların nasıl hareket ettiği ve güneş ısısının dünyada nasıl dağıldığına ilişkin yeni olguların ortaya konduğu gözlemlerin, iklim çalışmalarına ışık tutacağını duyurdu.

17 Mart 2009’da fırlatılan GOCE, okyanusların yanı sıra kutuplardaki buzulların eriyiş süreci ile yanardağların faaliyetlerini de inceliyor.

Uydu, 2012 sonuna kadar veri toplamaya devam edecek.

kaynak: trt haberEtiketler : Uzay   Yer Çekimi   Bilim Adamları

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle