Bilim ve Teknoloji arkadaşına gönder Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş

Yılbaşını bir robotla geçirmek ister misiniz


Japonya'da yılbaşını yalnız geçirmek istemeyenler için biraz ürkütücü de olsa bir seçenek var.

Japonya'da Sogo, Seibu ve Robinson mağazalarında insan şeklinde robotlar (android) yılbaşında 226 bin dolara satışa sunulacak.

Robot sevgili

Ürettiği 'Actroid' adlı resepsiyonist robotla tanınan Japan robot firması Kokoro tarafından üretilen robotlar müşterilerin ikizi olarak sunuluyor.

Firma robotu müşteriyle aynı yüze, vücut şekline, saçlara ve gözlere sahip olacak şekilde üretiyor. Robotun konuşması da sahibinden alınan ses kaydı esas alınarak sağlanıyor. Robotun yüz ifadeleri de sahibinin hareketlerine göre belirleniyor.

Malesef robot size alışverişte arkadaşlık edebilmek üzere yürüyemiyor ya da sizin yerinize ofiste çalışacak kapasiteye sahip değil.

Robotlar yılbaşında satışa sunulacak. Talep çok fazla olursa çekiliş yapılarak satılmaları planlanıyor.

Kokoro şirketi robotlarını özel etkinlikler için kiraya da veriyor.

Şirket güzel kadın robotlarının da çok talep göreceğini düşünüyor. 2003'ten beri geliştirilen kadın robotlar poz verebiliyor ve bir şeyler anlatır gibi yapabiliyor.

Firma sitesinde kadın robotu, "En çekici yanı uzun bacakları ve aydınlık gülüşü. Küçük yüze değişik yüz ifadelerini yapabilecek kapasitede" diye tanıtıyor.

İnsanlara benzeyen robotların üretimi ilk kez gerçekleşmiyor. Profesör Osaka Üniversitesi'nden Hiroshi Ishiguro 2007'de 'Geminoid' adlı böyle bir robot yapmış, basın bunu 'ürkütücü' bulurken, profesör robotunu savundu:

"İlk başta garip hissedebilirsiniz. Ancak bir kez konuşmaya başladınız mı tüm farklılıkları unutup onunlar rahatça konuşabilir ve gözlerinin içine bakabilirsiniz."

İyi tarafından bakın! Sıkıldığınızda kapatma seçeneğiniz var.

Yılbaşını bir robotla geçirmek isterEtiketler : Robot   Robotlar   Robot teknolojisi

Bu Habere Yorum Yap

Email

Ad Soyad

Yorum
 


 
Bu Habere Yorum Ekle

Yorumlar
medet arslan
Yorum : fıyatı nekadar acaba bırde nasıl alabılırım cokmerak ettım nasıl bırsey dıye